Az államháztartás névértéken számításba vett bruttó (maastrichti) adóssága 25 910 milliárd forint volt az idén a harmadik negyedév végén, a GDP 78 százaléka – jelentette csütörtökön a pénzügyi számlák adatai alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
A harmadik negyedévben mindössze 32 milliárd forinttal nőtt az adósság, mivel a forint erősödése hatvanmilliárd forinttal csökkentette a nettó hitelfelvételből eredő 92 milliárd forintos növekményt. Az államháztartás nettó tartozása 22 941 milliárd forintra, a bruttó hazai termék (GDP) 69 százalékára csökkent szeptember végére a június végi 69,7 százalékról.
Mint azt a távirati iroda közölte, az államháztartás finanszírozási oldalról számított többlete a negyedéves GDP egy százalékát, 83 milliárd forintot tett ki. Továbbá az államháztartás a szeptember végéig tartó négy negyedévben mindössze 197 milliárd forint, a GDP 0,6 százalékával egyenlő finanszírozási igényt támasztott a pénzügyi számlák módszertana szerint. A harmadik negyedévben a központi kormányzatnál kétmilliárd forint többletet számolt a nemzeti bank.
A háztartások pénzügyi helyzete 475 milliárd forinttal javult ugyanebben az időszakban, a GDP 5,5 százalékának megfelelő összeget tett ki.



