A rendhagyó tél, benne a szokatlanul meleg hónapok, majd a fagyos tavaszkezdet nem okozott károkat a szőlőültetvényekben a mátrai és az egri borvidéken, sőt a hideg márciusi idő gyéríthette a kora tavasszal támadó kártevőket is – adta hírül a távirati iroda.
Változatos volt az elmúlt három-négy hónap, tartottak attól, hogy a szőlő a tél végi melegben elindul a fejlődésben, beindul a nedvkeringés, és a később jelentkező fagyok károkkal járnak. A borvidéken azonban ezek az időjárási rendellenességek mérhető és jelentős kárt nem okoztak – fogalmazott Nyilas János, a Mátrai Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke. Decemberben, januárban nem melegedett fel annyira a talaj, hogy elindította volna a nedvkeringést, a márciusi mínusz tíz fok alatti hőmérsékletek így mélynyugalmi állapotban lévő szőlőtőkéket találtak. Ez az egyhetes mínusz tíz fok alatti hőmérsékletet inkább pozitív hatású lehet, segített azoknak a kórokozóknak, kártevőknek a gyérítésében, amelyek kora tavasszal jelentkeznek.