Januártól – a kormány kezdeményezésére – további fél százalékponttal csökkennek a munkáltatói adók, így 2018-ban 2,5 százalékponttal lesz kevesebb a vállalkozásokat érintő közteher – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Nemzeti Versenyképességi Tanács első őszi tanácskozása után.
Az üzleti szféra, a gazdasági szervezetek, valamint a tudományos élet képviselőit tömörítő testület a tavaly novemberben kötött hatéves bérmegállapodás gazdasági hatásait tekintette át. Eszerint az idén a minimálbér 15 százalékkal, a garantált bérminimum 25 százalékkal nőtt, a munkáltatói járulékok pedig öt százalékponttal csökkentek. Mint mondta, a megállapodás része volt, hogyha 2017 első kilenc hónapjában a bruttó bérnövekedés meghaladja a 11 százalékot, akkor a kormány kezdeményezi, hogy 2018. január elsejével további 0,5 százalékponttal csökkenjenek a munkáltatói járulékok. Visszaigazolta a várakozásainkat az első nyolc hónap – jelentette ki Varga Mihály. A költségvetési folyamatok a várakozásokkal összhangban alakultak, s nem csökkentek az állam bevételei. A béremelési tapasztalatok igazolják, hogy mérsékelhetők a területi egyenlőtlenségek – tájékoztatott a tárcavezető. Jelezte, jövőre nyolc százalékkal nő a minimálbér, tizenkettővel a garantált bérminimum, és további két százalékponttal csökkennek a járulékok.