Génmanipulált hibrid kukoricát zárolt a hivatal

Gazdaság
  • 2015.07.22. - 23:34

Genetikailag módosított állományt, azaz GMO-szennyezett vetőmagokat mutatott ki egy Jász-Nagykun-Szolnok megyei vetőmag-előállító és -feldolgozó üzem hibridkukorica-készletében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

A vetőmagot hatósági zár alá helyezték és hamarosan megsemmisítik – tájékoztatta tegnap lapunkat a Földművelésügyi Minisztérium (FM).

A 34 tonna, árutermesztésre szánt vetőmagtételre a kockázatértékelés alapján végzett ellenőrzések során találtak rá a megyei kormányhivatal szakemberei. A jogszabályok szerint a Nébih, illetve a megyei kormányhivatalok vetőmag-felügyelői vetőmag-előállítóktól, -feldolgozóktól és -forgalmazóktól egyaránt bármikor mintát vehetnek GMO-szennyezettséget ellenőrző vizsgálatokhoz. Évente a szakemberek átlagosan a belföldi előállítású gabonatételek öt százalékát, míg az importtételek tíz százalékát vizsgálják.

Ez alkalommal nem szúrópróbaszerű vizsgálaton, hanem a hatóság központi vetőmag-vizsgálati laboratóriumába beküldött minták egyikében állapították meg a szennyezettséget. Az eredmények alapján a Nébih eljárást kezdeményezett a vetőmagtétel fémzároltatójával, a Bázismag Kft. Martonvásárral szemben.
Reklám