Felkészült a fűtési szezonra a hazai energiaszektor, biztosított az ellátás – mondta tegnap Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára, miután délelőtt áttekintették a felkészülést az ellátásban részt vevő szereplőkkel.
A magyar kereskedelmi gáztárolókban 2,8 milliárd köbméter, a biztonsági tárolóban pedig 1,8 milliárd köbméter földgáz van, tehát jelenleg 4,6 milliárd köbméter gáz áll rendelkezésre. Ez a teljes kapacitás 73,5 százaléka, a tavalyinál is magasabb a töltöttségi szint – hangsúlyozta az ITM államtitkára. A hazai fogyasztási igény 7,8 milliárd köbméter, így a tárolókban most meglévő földgáz a téli fogyasztás hatvan százalékára elegendő, amihez hozzáadódik a magyarországi kitermelés és az import is – tette hozzá a szakember. A villamosenergia-ellátás biztonságát a magyar erőművi kapacitások adják, valamint a nagyfeszültségű hálózatrendszer, amely integrálja Magyarországot az egységes európai árampiacba – emelte ki Kaderják Péter. A héten beszélt arról is, hogy hazánk elkötelezettsége töretlen a román–magyar gázszállítási folyosó fejlesztésében.