Afrikai sertéspestis (ASP) vírussal fertőzött vaddisznótetemet találtak Gyöngyös közelében. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) haladéktalanul megtette a szükséges intézkedéseket.

A hatóságok kijelölték a sertéspestis által fertőzött területet, Gyöngyös körzetében, ahol villanypásztorokat fognak felállítani, vadászati tilalmat rendelnek el és vadbefogó csapdákat telepítenek, majd meg fogják kezdeni a házi sertéseknek az összeírását – mondta lapunknak Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács Titkára, arra reagálva, hogy afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatta ki egy vaddisznóban a Nébih laboratóriuma szombaton. Menczel Lászlóné hozzátette, már korábban bevezettek olyan intézkedéseket, amelyek a házisertés állományvédelmét szolgálják, ebbe tartozik az állatállomány összeírása korcsoportonként, illetve a szükséges higiénés intézkedések. Kiemelte, hogy az afrikai sertéspestis emberre nem veszélyes.
Felhívta a házisertéstartók figyelmét a főállatorvosi utasítás és a higiéniai előírások betartására, valamint az állomány folyamatosan megfigyelésére. Amennyiben a sertéstartók a hatóságokkal együttműködve szigorúan betartják az összes előírást, úgy nem áll fent a veszélye, hogy a házisertés állományra ez a fertőzés átterjedjen – véli a szakember.
Mint ismert, a Nébih laboratóriumi vizsgálatai alapján egy, a Heves megyei Gyöngyös-Gyöngyöshalász Földtulajdonosi Vadásztársaság területén talált vaddisznódög bizonyult ASP-vel fertőzöttnek, amellyel kapcsolatban a járványügyi nyomozás jelenleg folyamatban van. A betegség emberre nem veszélyes, a sertéshús és húskészítmények továbbra is biztonsággal fogyaszthatók. Az ASP azonban súlyos gazdasági károkat okozhat, ezért a járvány házisertésekre történő átterjedésének megakadályozása érdekében kulcsfontosságú az állattartók jogkövető, felelős magatartása – derül ki a Nébih lapunkhoz eljuttatott közleményéből.
További fontos előírás, hogy a fertőzött területen található állattartó helyekről az Európai Unió más tagállamaiba vagy úgynevezett harmadik országba nem lehet sertést szállítani, emellett egyéb esetekben is az állategészségügyi hatóság előzetes engedélyéhez kötött a kiszállítás. A megye teljes területén kiemelten fontos az elhullott vagy beteg sertéseknek az észleléstől számított huszonnégy órán belüli bejelentése és ezen egyedek virológiai vizsgálata. A betegség különös veszélye, hogy nemcsak fertőzött élő sertések, hanem az azokból előállított, a vírust tartalmazó termékek, valamint a vaddisznók mozgása révén is igen gyorsan továbbterjedhet. Ráadásul a vírus környezeti hatásokkal szembeni ellenálló képessége igen nagy, akár évekig is fertőzőképes marad.
A Nébih felhívja minden állattartó figyelmét a jogkövető, felelős magatartásra a járvány házisertésekre történő továbbterjedésének meggátlása érdekben. Meg kell akadályozni, hogy a házisertések vaddisznóval érintkezzenek, állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékot pedig soha ne adjanak a sertéseknek – írták. Hozzátették, ha valaki a sertésállományában hirtelen lázas megbetegedést, elhullást, vérzéses tüneteket észlel, 24 órán belül értesítse az állategészségügyi szolgálatot.



