Gazdaság
Előremutató az alapszámlát előíró rendelet
Hangsúlyozta, hogy az alapszámla egy lehetőség, olyan banki termék, amely alapvetően azoknak az ügyfeleknek jelent belépési pontot a banki szolgáltatások világába, akiknek eddig nem volt bankszámlájuk, és alapvető banki funkciókat kívánnak igénybe venni. Mindezt a teljes lakossági banki körben elérhető, azonos minimum feltételekkel kínált csomagokon keresztül érhetik el.
Az alapszámla uniós kezdeményezésének meghatározó gondolata az volt, hogy csökkentse a bankszámlával nem rendelkező állampolgárok számát, mivel a banki úton megvalósuló pénzáramlás a nemzetgazdaság szempontjából sokkal hatékonyabb és olcsóbb – mutatott rá Kovács Levente.
Az alapszámla havi díja legfeljebb a minimálbér 1,5 százaléka – aktuálisan 1575 forint – lehet. A díj túlnyomó részét a bankszámlaforgalomhoz kapcsolódó, költségvetésbe fizetendő adók, illetékek képviselik. Amennyiben az ügyfél kihasználja a kormányrendelet által előírt szolgáltatásokat, akkor a tranzakciós illeték terhe önmagában 1200 forintot jelent. Ehhez jön hozzá a bankkártya költsége, valamint az operációs költségek – ismertette a bankszövetség főtitkára.
