Elküldte a kormány Brüsszelnek az újabb négyéves terveket

A konvergenciaprogram a büdzsé mellett készült

Gazdaság
  • 2016.04.30. - 01:13

Elkészült és elküldte a kormány az Európai Bizottságnak Magyarország 2016–2020-ra vonatkozó konvergen­cia­programját.

A következő négy évre szóló konver­genciaprogram átfogóan mutatja be a várható makrogazdasági folyamatokat. Kidolgozása – a múlt évhez hasonlóan – párhuzamosan zajlott a költségvetési tervezéssel. A kormány a kialakult gyakorlatnak megfelelően április 29-én a nemzeti reformprogramot is elküldte a bizottságnak – közölte tegnap lapunkkal a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A program szerint 2016-ban a növekedés üteme, döntően az uniós transzferek ciklikussága miatt, enyhén elmaradhat a 2015. évitől. 2017-től viszont a bruttó hazai termék (GDP) volumene ismét háromszázalékos vagy azt meghaladó szinten bővülhet.

Az új középtávú költségvetési pályát úgy alakította ki a kormány, hogy az államadósság további csökkenését biztosító, változatlanul jóval a GDP három százaléka alatt maradó hiány fenntartása mellett nagyobb hangsúlyt kapjon a növekedés támogatása, és jobban érvényre jussanak a kormány gazdaság- és társadalompolitikai prioritásai – emelte ki az NGM internetes felületén elérhető anyagból a távirati iroda. Hozzátéve: a kormányzati szektor hiánya 2018-tól ismét csökkenő pályára áll, 2020-ig a GDP egy százaléka közelébe mérséklődik.

A kitűzött hiánypálya biztosítja az adósságráta további csökkenését. A bruttó államadósság GDP-hez viszonyított aránya 2015 végére 75,3 százalékra süllyedt, a konvergencia­program időhorizontján a mutató közel 11 százalékponttal, 65 százalék alá mérséklődhet.
Reklám