Gazdaság

Csökkent a fizetési mérleg többlete

Kevesebb pénz érkezett az EU-ból

A fizetési mérleg többlete 809 millió euró volt az idei második negyedévben, ami 15 millió euróval kisebb mint egy éve – közölte a Magyar Nemzeti Bank. A tavalyi negyedik negyedévi többlet 917 millió euró volt.

A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege, az ország úgynevezett nettó finanszírozási képessége 2014 első negyedévében 1,57 milliárd euró (543 milliárd forint) volt, a szezonális hatások kiszűrésével pedig 1,75 milliárd eurót (584 milliárd forint) tett ki, ami a GDP 7,7 százalékával egyenlő.

A második negyedévben az EU-ból érkezett tőkebeáramlás 755 millió euróval, az egy évvel korábbi 812 millió eurónál valamivel kisebb összeggel járult hozzá a finanszírozási képesség javulásához. Összességében az EU-val szembeni egyenleg 1220 millió euro volt a második negyedévben.

A közvetlentőke-befektetéseken belül 2014 második negyedévben a magyarok befektetései külföldön összességében 360 millió euróval nőttek, míg a külföldiek befektetései Magyarországon 1,593 milliárd euróval csökkentek.

A portfólióbefektetések egyenlege a második negyedévben összességében 709 millió euró forráskiáramlást mutatott, amely mögött a követelések 479 millió eurós növekedése és a tartozások 229 millió eurós csökkenése áll.