Egyeztetik az országos hulladékgazdálkodási rendszerről szóló kormányrendelet tervezetét, egy később készülő minisztériumi rendelet pedig a közszolgáltatók működését, finanszírozását stabilizálja – közölte tegnap Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára Nagykanizsán.
Az államtitkár fontosnak tartja, hogy az önkormányzatok jogosultságai továbbra is megmaradnak, tehát nem beszélhetünk államosításról. A tevékenység változatlanul a közszolgáltatóknál marad. A holding zártkörű részvénytársasági formában már megalakult, az intézmény a pénzgazdálkodásban, a követeléskezelésben és a fejlesztési, szakmai irányításban mutat majd utat. Szabó Zsolt kifejtette: minderre azért van szükség, mert várhatóan változik a helyzet. Az Európai Unió elvárása most az, hogy 2020-ig elérjük a hulladékok ötven százalékának újrahasznosítását, és nincs szabályozva a lerakóba kerülő hulladék mennyisége. A tervek szerint szigorítás várható, amelynek révén hatvanöt-hetven százalékra növekszik az újrahasznosítási arány és tíz százalék alatt lehet a depóba kerülő hulladék mértéke. Jelenleg száznegyvenegy hulladékkezelési közszolgáltatónak van engedélye, de miután akad köztük egyetlen települést és egész megyét kiszolgáló társaság is, szükség van a hatékonyság érdekében tevékenységük koordinálására.



