Már karantén státusú károsítónak minősül az elsősorban a paradicsomtermesztést veszélyeztető Jordán-vírus az Európai Unióban – írta a Fruitveb.hu
November elsején lépett hatályba az a rendelet, amelynek értelmében az Európai Unió területén a növényegészségügyi vizsgálatok során felderített minden egyes vírusfertőzési eset bejelentési kötelezettséget von maga után. Az Európai Bizottság a döntést még júliusban hozta meg. A vírus bejutását és terjedését megakadályozandó a paradicsom- és paprikatermesztésben speciális intézkedések bevezetésére van szükség.
A Jordán-vírus karanténstátusának kérdése virológus szakértők körében már jó ideje heves vita tárgyát képezte. Karantén károsító ugyanis csak az a kórokozó vagy kártevő lehet, amelynek felszámolása vagy terjedésének megakadályozása pusztán hatósági intézkedésekkel kivitelezhető. Az új kórokozó esetében azonban ez nem állítható egyértelműen. A fertőzött termelőegységeknél a növényállomány megsemmisítése szükséges, ami azonban nehezen kivitelezhető, és nagyon nagy költségekkel jár. A vírus egyébként emberre és állatra nem jelent veszélyt. E két utóbbi ok miatt a Holland Élelmiszerbiztonsági és Fogyasztóvédelmi Hatóság nem támogatta a karanténstátus megadását. Az uniós szintű döntés a vírustól még mentes tagállamok nyomására született meg, és azt a célt szolgálja, hogy a vírus további terjedése megakadályozható legyen. A döntés meghozatalakor a tavalyi németországi példát is figyelembe vették, ahol a vírust sikeresen felszámolták a fertőzött termelőknél. Hollandiában szigorú higiéniai protokoll van érvényben.
A vírus terjedésének hírére a ha-zai paradicsomhajtató kertészek idén májusban a FruitVeBhez fordultak. A szakmai egyeztetések egyértelműsítették, hogy a vírus komoly veszélyt jelenthet a hazai paradicsomhajtatásra. A termelőket képviselve a FruitVeB a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonságiHivatal (Nébih) segítségét kérte, annak érdekében, hogy a magyarországi helyzetről valamiféle képet kapjunk. A Nébih termelői és áruforgalmi mintavételezést és laboratóriumi vizsgálatokat javasolt, hogy a vírus hazai jelenléte kizárható legyen. A termelők együttműködésének köszönhetően nyár végére lezajlott vizsgálatok megállapították, Magyarország egyelőre mentes az új vírustól. A vizsgálatok költségeit a Nébih viselte.





