Szerény mértékűnek nevezhető az ipari termelés augusztusi növekedési üteme a júliusi adatokhoz képest, ami a tavalyitól eltérő nyári leállással függ össze a Központi Statisztikai Hivatal friss jelentése szerint. Az elektronikai termékek gyártásában viszont megélénkült a növekedés.
Augusztusban az ipari termelés 0,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az előző havi 12 százalékos emelkedés után, a munkanaphatástól megtisztított adatok 2,7 százalékos növekedést mutatnak az előző havi 8,7 százalékot követően – erősítette meg az előzetes adatokat tegnap második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal. Az előző hónaphoz viszonyítva idén harmadszor csökkent augusztusban a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás, ezúttal 1,2 százalékkal. Az iparon belül a feldolgozóipar termelése 0,2 százalékkal emelkedett, míg az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 2,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a csekély súlyú bányászaté pedig 0,3 százalékkal csökkent. A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 25 százalékát képviselő járműgyártásban számottevően lassult a növekedés üteme: augusztusban a kibocsátás csak két százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, amikor 7,3 százalékos volt a visszaesés, idén júliusban viszont 34,6 százalékos növekedést regisztrált a KSH. A júliusihoz képest szerény mértékű bővülés elsősorban a tavalyitól eltérő nyári leállással függ össze, tette hozzá a KSH. A közúti gépjármű gyártásának volumene 0,9 százalékkal csökkent, ugyanakkor a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 4,5 százalékkal emelkedett. A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása viszont némileg megélénkült: 5,9 százalékkal bővült a júliusi 4,1 százalék után. A két legjelentősebb alágazat közül az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 29, a híradástechnikai berendezés gyártása 1,7 százalékkal nőtt. Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása tavaly március óta először csökkent.




