Quaestor: igénybejelentés szerdától

A kármentesítésre megelőlegezett összeget a pénzintézetek visszakaphatják

Gazdaság
  • 2015.05.04. - 16:37

A kormány és az Országos Betétbiztosítási Alap gyors intézkedésének köszönhetően, a Buda-Cashhez tartozó bankcsoportok lakossági, kis- és középvállalkozói, egyházi, őstermelői és civilszervezeti ügyfelei esetében már csaknem száz százalékban megtörténtek a kártalanítások.

A legutóbbi kormánydöntés értelmében pedig a bajba került önkormányzatok bankszámlákon „ragadt” betéteit is megtérítik. A Fidesz frakció által benyújtott és a közelmúltban elfogadott törvény révén lehetővé vált egy úgynevezett követeléskezelői alap felállítása. A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja, a Befektetővédelmi Alap kártalanításával együtt harmincmillió forintig kártalanítja az ügyfeleket.

Május 6. és június 5. között kell majd kérelmezniük a kártalanítást a törvény alapján a Quaestor Financial Hrurira által kibocsátott, a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. vagy annak kapcsolt vállalkozása által értékesített kötvények tulajdonosainak – írta az MTI. A Quaes­tor károsultjai gyorsított eljárással – előreláthatólag július végéig – a pénzükhöz juthatnak. Az alap forrásait kötvénykibocsátással és hitelfelvétellel biztosítja.

A Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt.-nél tevékenykedő felügyeleti biztos adatai szerint 32 ezren vannak a Quaestor-kötvényesek, akár fiktív, akár valós kötvény van követelésük mögött. Mindössze hetvenhárman vannak, akik ezen értéket meghaladó befektetésekkel rendelkeztek. Ha ők nem fogadják el a harmincmilliós kártalanítást, akkor továbbra is lehetőségük lesz a polgári peres eljárások lefolytatására. A Quaestor-károsultak kártalanítása csak ideiglenes terhet jelent a pénzügyi szektornak, hiszen a kártalanításra megelőlegezett összeget a bankok visszakaphatják majd a zárolt vagyonokból. Ugyanis a szintén a közelmúltban elfogadott vagyonzárolási törvény biztosítja a pénzintézetek számára, hogy a kártalanítások után a csődbe ment brókercégek vagyonából „visszapótolják” a kártalanítási alap miatt megélt veszteségeiket.

Reklám