Népszerű a növekedési hitelprogram

Hatalmas az érdeklődés a mezőgazdaságban a Magyar Nemzeti Bank alacsony kamatozású, kedvezményes konstrukciója iránt

Gazdaság
  • 2015.04.24. - 15:21

Hatalmas részesedése volt a növekedési hitelprogram (nhp) első és második szakaszában az agráriumnak – mutatott rá tegnap Kocziszky György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagja a Magyar Közgazdasági Társaság újonnan alakult mezőgazdasági és élelmiszeripari szakosztályának háttérbeszélgetésén.

mezőgazdaság 20150424
A gazdák a kedvezőtlen kölcsöneiket is ki tudták váltani az nhp segítségével (Fotó: Hegedüs Róbert)

Az nhp segítségével az agrárvállalkozások 78 milliárd forintot tudtak a második szakaszban új beruházásokra költeni, üzemenként átlagosan 34,8 millió forintot, forgóeszközhitelből pedig 28,1 milliárdot vettek igénybe a gazdálkodók. A hitelkiváltás a beruházásoknál elérte a 2,9 milliárdot. A programban a 2012-es indulása óta összesen kétezermilliárd forintot helyezett ki az MNB. Kocziszky György emlékeztetett: a pénzügyi válság kirobbanását követően a britek után az MNB volt a második az unióban, amely a kis- és közepes vállalkozások támogatására nyújtott a kereskedelmi bankokon keresztül keresztül alacsony, legfeljebb 2,5 százalékos kamatozású kölcsönt. Sok gazdálkodó, kisüzem az nhp segítségével váltotta ki a korábbi, kedvezőtlenebb kamatozású kölcsönét. Fórián Zoltán, a Takarékbank elemzője elmondta, a mezőgazdaság szereplői általában a tavaszi munkák idején vesznek fel kölcsönt, és a növekedési hitelprogram mellett a kereskedelmi bankok hitelezési kedve is nőtt az elmúlt időszakban, ez a közvetlen támogatási rendszernek is köszönhető. A hiteligény nem nőtt, ám a hitelképesség sem romlott. Szerinte az agráriumban és az élelmiszeriparban kiegyensúlyozott a hitelezés. Ide tartozik, hogy az Európai Beruházási Bank arra számít: az aláírt szerződések hazai volumene megduplázódik a tavalyi 756 millió euróhoz képest.

Reklám