Még áprilisban az Országgyűlés elé kerülhet az új vasúti törvény, az előzetes ütemezés szerint – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a távirati iroda érdeklődésére.
A jogszabály megalkotását elsősorban az európai uniós irányelvek szabályainak átültetése tette szükségessé. Az NFM tájékoztatása szerint a vasúti törvény tervezetének társadalmi egyeztetésével egyidejűleg a tárca megbeszélést folytat a vasúti munkavállalói érdekképviseletek által felvetett kérdésekben. A menetkedvezmény szabályozása viszont a személyszállításról szóló törvény hatályba lépése óta nem a vasúti törvényhez tartozik, így arról ez a törvénytervezet nem tartalmaz rendelkezéseket.
A kormány honlapján közzétett tervezet új logika mentén kezeli a forgalomrendszert, például külön határozza meg a vasúti pályákkal kapcsolatos fogalmakat, külön részbe kerültek a vasútbiztonsággal kapcsolatos kérdések. Új kategóriákat is bevezet a vasúti szolgáltatások elválasztására, külön kezeli a városi, a helyi, a térségi és az elővárosi rendszereket az országos pályahálózattól, és az ott nyújtott szolgáltatásokat. Például emiatt új fogalom a városi szolgáltatás, elválasztva az eddig egy kategóriát képező helyi rendszertől. Az új törvény tervezetének általános indoklásában szerepel, hogy a térségi vasúti szolgáltatás fogalma megmarad, biztosítva ezzel a települési önkormányzatok szabad társulásán alapuló – az érintett földrajzi terület lakosságának igényeihez jobban igazodni képes – térségi vasúti közszolgáltatás megszervezésének feltételeit is. Új elem lesz a törvényben a Vasúti Állandó Választott Bíróság, amely lehetővé teszi, hogy a vasúti ágazatban a jogvitákat egy vasúti szakértői szervezet előtt rendezzék.



