A magyar kiskereskedők védelmében hozta meg döntését a Fidesz a vasárnapi pihenőnapról - reagált a kormánypárt a hétvégén két ellenzéki párt véleményére, amely szerint a vásárlók és a vállalkozók is rosszabbul járnak azzal, hogy a hét utolsó napján nem tarthatnak nyitva.
A kormány célja, hogy a kiskereskedőket előnyben részesítse a nagy áruházláncokkal szemben – válaszolt közleményben a Fidesz a hétvégén az MSZP és a DK a boltok vasárnapi zárva tartásáról tartott sajtótájékoztatóira a távirati iroda szerint. Az új törvény a kiskereskedelemben dolgozóknak több pihenést és vasárnapi munkavégzés esetén több fizetést garantál, mindemellett hozzájárul a vendéglátóipar, a turisztikai, a sport- és szabadidős szolgáltatások bővüléséhez – írták. A kormánypárt úgy látja, az ellenzék a sorozatos plázaépítésekkel tönkretette a kisboltokat és a magyar kiskereskedőket, jelenleg viszont az Európai Unióban hazánkban az egyik legélénkebb a kiskereskedelmi forgalom. Varju László, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke azt mondta: a kormány nem hagyja, hogy az emberek azt tegyék, amit szeretnének. A politikus szerint tízezrek veszítik el a munkájukat, a többieknek pedig azzal kell szembenézniük, hogy hét közben többet dolgoznak, de kevesebbet keresnek. Hozzátette: kiderült, hogy a „kormányközeli kereskedelmi hálózatnak” több mint ötszáz olyan boltja van, amely vasárnap is nyitva lehet. Azt is megjegyezte, hogy a terézvárosi plébánia honlapja szerint ott vasárnap olcsó cipőket lehet vásárolni. „Döntsék el, hogy mit akarnak, a templomokban árusítani, vagy a cipőboltokban gyóntatni” – fogalmazott. A DK azt kéri a polgármesterektől és a települési jegyzőktől, hogy minden vizsgálat nélkül, automatikusan támogassák a boltok vasárnapi nyitva tartásról szóló, hozzájuk beérkező kérelmeket, mert a kormányrendelet alapján ezt megtehetik – közölte a párt ügyvezető alelnöke, Molnár Csaba. Tóbiás József MSZP elnök-frakcióvezető azt mondta: pártja vállalja, hogy legkésőbb 2018-ban, a kormányalakítás utáni első intézkedései között lesz a vasárnapi nyitva tartás visszaállítása. Szombaton az MSZP csaknem száz településen tiltakozott a vasárnapi zárva tartás ellen. Az Uni Coop lánc üzletei kinyitottak a világörökségi területnek számító Tokaj-hegyaljai borvidék három településén, Sátoraljaújhelyen, Tarcalon és Szerencsen – írta az Észak-Magyarország. Pásztor Istvánné, a cég kereskedelmi igazgatója elmondta, a döntést a települések jegyzőivel hozták meg, a dolgozók százszázalékos pótlékot kapnak.



