Holnap ül össze a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Az ING és a K & H vezető elemzői egyaránt arra számítanak, hogy a jegybank húsz bázisponttal, a jelenlegi 2,1-ről 1,9 százalékra csökkenti az alapkamatot. Azt sem zárják ki, hogy a kamat óvatos mérséklése a következő hónapokban is folytatódik.
Az MNB monetáris tanácsa várhatóan mérsékelni fogja az irányadó rátát a holnapi ülésén – mondta Balatoni András, az ING vezető elemzője az MTI-nek. Szavai szerint a piaci szereplők többsége és az ING is húsz bázispontos csökkentést vár, a mérséklési ciklus pedig akár egy negyedévig is eltarthat, így várakozása szerint 1,5 százalékra süllyed az irányadó ráta júliusra. A monetáris lazítás elsődleges oka az alacsony inflációs nyomás – mondta. Kifejtette, a kamatcsökkentést a nemzetközi környezet, illetve a forint árfolyamának euróval szemben tapasztalható erősödési trendje is támogatja. A fejlett és a feltörekvő országok is inkább lazítják a monetáris kondíciókat – például az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programja, a lengyel és román kamatcsökkentés, vagy a kínai monetáris lazítás –, így a magyarországi irányadó ráta mérséklése várhatóan nem okoz érdemi felfordulást sem a kötvény-, sem a devizapiacon – mondta Balatoni András. Németh Dávid, a K & H vezető elemzője szerint a legutóbbi makroadatok kedvezőek voltak: a GDP, a kiskereskedelmi forgalom, a reálbérek és a foglalkoztatás is bővült, miközben az infláció jóval az inflációs cél alatt alakult, a forint pedig erősödött az euróval szemben. A nemzetközi hangulat – az európai monetáris lazítás, a lengyel kamatvágás és a Fed legutóbbi bejelentése – ugyanakkor megnöveli az MNB mozgásterét, ráadásul a fogyasztói árak csak szeptemberben emelkedhetnek. Németh Dávid elmondta, hogy a K & H húsz bázispontos kamatcsökkentést vár holnap, amit további, óvatos csökkentés követhet. Londoni pénzügyi elemzők is kamatcsökkentésre számítanak, de bizonytalannak tartják az újabb enyhítési ciklus várható ütemét.



