Sikeres volt Lakitelek küzdelme

Precedensértékű döntést hozott az ítélőtábla

Gazdaság
  • 2015.03.19. - 16:17

Lakitelek korábbi polgármesterét méltatta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke tegnapi, napirend előtti felszólalásában, amiért a település vízközmű társulásának hitelező Kereskedelmi és Hitelbanktól bírósági úton sikerült kikényszerítenie a tisztességes banki magatartást.

Lezsák Sándor 20150319
Lezsák Sándor (Fotó: Kövesdi Andrea)

Precedensértékű ítélet született február 25-én a lakiteleki önkormányzat és a Kereskedelmi és Hitelbank közötti jogvitában, amelynek részleteiről Lezsák Sándor tegnap tájékoztatta az Országgyűlést. Emlékeztetett: az önkormányzatok a törvény szerint nem minősülnek fogyasztóknak, így nem vonatkoznak rájuk a tisztességes banki szolgáltatásokról tavaly megszavazott kedvező szabályok. Lakitelek vezetése azonban nem fogadta el, hogy a Lakiteleki Vízközmű Társulatnak hitelt nyújtó Kereskedelmi és Hitelbank három alkalommal is, jogosulatlanul és egyoldalúan, a bank és a hitelfelvevő közötti szerződést megszegve kamatot emelt - közölte a házelnök. Hozzátette, hogy mivel az önkormányzat készfizető kezességet vállalt az ügyletben, tiltakozása ellenére a bank rendszeresen a rögzítettnél lényegesen nagyobb összegeket emelt le a számlájáról.

Lezsák a térség országgyűlési képviselőjeként négy, az önkormányzat öt alkalommal fordult az illetékes állami szervezetekhez, a Gazdasági Versenyhivatalhoz és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez 2011-ben és 2012-ben. Miután a segítségkérés eredménytelen volt, Felföldi Zoltán, a település akkori polgármestere 2012-ben bírósághoz fordult. Miután a Fővárosi Törvényszék igazat adott Lakitelek önkormányzatának, 2015 februárjának végén a Fővárosi Ítélőtábla ezt megerősítette, és mintegy harmincmillió forint visszafizetése mellett a késedelmi kamat megfizetésére kötelezte a bankot. A Kereskedelmi és Hitelbank a jövőben sem szedheti a megemelt kamatot Lakitelektől, s ez harmincnégymillió forintot jelent.

Lezsák Sándor úgy véli, az ítélet segíti a települést abban, hogy mérsékelhesse a helyi adókat és javíthassa a szociális ellátást, mindezért pedig Felföldi Zoltánt és az őt támogató önkormányzati képviselőket köszönet illeti – mondta végezetül az Országgyűlés alelnöke.

Reklám