Az idén növelte a tárolók kapacitását és biztonságát a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit (RHK) Kft., és felkészült a jövő évi fejlesztésekre is – hangzott el tegnap a társaság tájékoztatóján.
A hazánkban keletkező radioaktív hulladékokat az RHK kezeli, szállítja és tárolja. Kereki Ferenc, az RHK ügyvezető igazgatója tegnap elmondta, a társaság munkamódszerei és létesítményei nemzetközileg elismerten magas szakmai színvonalúak. A cég tavaly mintegy 12 milliárd forintot költött létesítményei üzemeltetésére, ebből 5,7 milliárdot fejlesztésre. Jövőre 15,5 milliárd forintos költségvetéssel terveznek. A pénzügyi keret túlnyomó részét a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap fedezi, s ennek befizetője az atomerőmű.
A Pakson keletkező, elhasznált fűtőelemeket először a kiégett kazetták átmeneti tárolójában helyezik el (legalább ötven évre), amelynek az idén már húsz kamráját használják. A tároló az erőmű igényei szerint bővíthető, az idén négy újabb kamra kialakítását kezdték el. A tervek szerint 36 kamrásra bővítenék a létesítményt, s az ehhez kapcsolódó talajcserét már elvégezték. Bátaapátiban, a nemzeti radioaktívhulladék-tárolóban a kis és közepes aktivitású hulladékokat helyezik el. Kereki Ferenc elmondta, hogy a jelenleg üzemelő két kamra mellé építendő másik kettő kialakítását az idén már elkezdték. Legkésőbb 2017-re kell elkészülniük, hogy fogadni tudják a Paksról származó kis és közepes aktivitású hulladékokat. A bátaapáti létesítményben alkalmazott új elhelyezési koncepcióval csaknem kétszeresére nőtt a kamrák kapacitása, és mintegy húszmilliárd forintot takarítottak meg. A püspökszilágyi feldolgozó és tároló fogadja az egészségügyből, az iparból, a mezőgazdaságból, az oktatásból és a kutatásból származó kis és közepes aktivitású hulladékot – az idei fejlesztéseknek köszönhetően 2060-ig.
Jövőre folytatják a mecseki Boda környékén a nagy radioaktivitású hulladékok végleges tárolójának megépítéséhez szükséges kutatásokat. Kereki Ferenc elmondta, az RHK 2015-ös feladatai közé tartozik még a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek kezelésére vonatkozó nemzeti program elkészítése, amelyet augusztusig kell benyújtani az Európai Bizottsághoz.



