Veszélyeztetik a magyar élelmiszergazdaságot azok az újabb törvénymódosítások, amelyeket kedden fogadott el az Országgyűlés - állítja az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleményében.
Az OKSZ Áder János köztársasági elnökhöz fordul, kérve, hogy ne írja alá a törvénymódosításokat, mivel ezek ellentétesek a vásárlók és az alkalmazottak érdekeivel.
A szövetség fenntartásait fogalmazta meg a kereskedelemről szóló és az épített környezet alakításáról szóló törvény módosításaival kapcsolatban. Egyebek között megdöbbentőnek minősíti, hogy az 50 milliárd forintnál nagyobb árbevételű élelmiszer kereskedelmi vállalkozásoknak két egymást követő, mérleg szerint veszteséges év után meg kell szüntetniük tevékenységüket. Erre nincs európai példa - szögezi le az OKSZ a közleményben.
A módosítások további eleme, hogy megmarad a "plázastop". Ugyancsak a móodsítások között szerepel,, hogy a jövőben a 100 milliárd forint árbevételnél nagyobb áruházláncot terheli a bizonyítási teher a piaci erőfölénnyel visszaélés gyanúja esetén - emlékeztet az OKSZ, amely szerint mindez azt jelenti, hogy a korlátozások súlyos csomagja alakult ki a legnagyobb élelmiszerkereskedelmi vállalkozások körében.
A szövetség szerint a korábbi korlátozó intézkedésekkel (az élelmiszerfelügyeleti díj átlagosan tizenötszörös emelésével, a reklámadó terheivel, egyes nagy bevásárlóközpontokból a trafikok kitiltásával) együtt mindez már olyan teher az élelmiszerpiac egésze számára, amely veszélyezteti a vásárlók kiszolgálását az eddig is jó minőségű, döntő részben magyar élelmiszerekkel.
Az OKSZ szerint mindez elfogadhatatlan annak tükrében, hogy a legnagyobb élelmiszerkereskedelmi vállalkozások az elmúlt években közel 2000 milliárd forintot ruháztak be Magyarországon, több mint 50 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak, a magyar beszállítók körében több tízezer család megélhetését biztosítják, és jó minőségű, megfizethető, magyar termékeket kínálnak a vásárlóknak.



