Az OPEC nem gondolta meg magát: nem mérsékli nyersolaj-kitermelését, ezért annak ára hosszú távon is tovább eshet. A benzin árán ez biztosan megmutatkozik, de a hatás továbbgyűrűzése kétséges.
Beszakadt a nyersolaj árfolyama tegnap délután, azt követően, hogy a kőolaj-kitermelő országok (OPEC) Bécsben tartott gyűlésén a várakozásoknak megfelelően úgy döntöttek: nem csökkentik kitermelésüket, ezzel továbbra is túlkínálatot és nyomott árakat generálva a piacon. Az elmúlt hónapokban a finomított olajtermékek ára nem követte pontosan a nyersolaj árzuhanását: míg utóbbi harmadával, addig az üzemanyag csak ötödével lett olcsóbb – mondta lapunknak egy szállítmányozási vállalat ügyvezető igazgatója. A neve elhallgatását kérő szakember kiemelte, az árufuvarozás költségeinek harminc százalékát teszi ki az üzemanyag ára, így a közelmúltbéli dízelárváltozás öt-hat százalékos kiadáscsökkenést jelent a szektornak. Ebből az is következik, hogy a boltokban lévő termékek nem lesznek olcsóbbak, mert azok árának legfeljebb három százalékát teszi ki a fuvarozás értéke. „Az üzemanyag árváltozásának inflációs hatása létezik, csak nem szabad túlbecsülni” – egészítette ki a gondolatmenetet Drucker György energiapiaci szakértő. Szerinte lehet számítani az üzemenyagárak további mérséklődésére, már csak azért is, mert még nem érték utol a nyersolaj árzuhanását, ami most folytatódik. A hazánk által beszerzett földgáz árát is csak hat-kilenc hónap múlva befolyásolhatja a jelenlegi árszint – véli Drucker György. Azt, hogy az orosz Gazpromtól milyen áron vásárol a Magyar Földgázkereskedő Zrt., egy képlet alapján határozzák meg. Az egyik tényező a finomított olajtermékek ára, ezért mondják a képletre, hogy olajárindexált. Így automatikusan hat majd az alacsony olajár, de csak a következő gáztárgyalásnál. Más kérdés, mennyire lesz ez érezhető a lakossági gázárakon, vagy hogy a nagyfogyasztók költségcsökkenése átgyűrűzik-e majd a fogyasztási cikkek árába – a szakértő nem vár ilyen hatást.



