Orbán Viktor: A vidék is jobban teljesít

Az elmúlt években háromezermilliárd forintnyi fejlesztés létesült a mezőgazdaságban a kormány induló tőkéjének segítségével

Gazdaság
  • 2014.11.26. - 15:47

A mezőgazdaság jelenti az ipar mellett a következő húsz évben a magyar gazdaság fejlődésének kulcsát – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök tegnap egy logisztikai központ átadóünnepségén Nádudvaron.

agrárium 20141126
Az ipar mellett az agrárium a magyar gazdaság fejlődésének kulcsa – mondta a kormányfő (Fotó: MTI - Czeglédi Zsolt)

Magyarország nem lehet eredményes sikeres mezőgazdaság nélkül, mondta Orbán Viktor a KITE Zrt. logisztikai központjának átadója alkalmából. A miniszterelnök kiemelte, hogy a nádudvari társaság 75 ezer partnert integrál, valamint komoly hangsúlyt helyez a kutatás-fejlesztésre és a szakmai továbbképzésre.

A magyar mezőgazdaságban mintegy háromezermilliárd forintot költöttek fejlesztésre az elmúlt években úgy, hogy a kormány valamilyen induló tőkét biztosított a beruházásokhoz - mondta a miniszterelnök, s hozzátette: „Ma már a magyar mezőgazdaság és a vidék is jobban teljesít.” Emlékeztetett: a jó földjeink körülbelül tizenötmillió embert képesek ellátni egészséges élelmiszerekkel, ami az ágazatban rejlő jó üzleti lehetőségeket mutatja. Nem elfogadható, hogy a mezőgazdaságot, az élelmiszeripart úgy csináljuk, mint apáink, nagyapáink tették - szögezte le Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, aki a KITE tulajdonosainak képviselőjeként vett részt az átadón. Emlékeztetett: az 1990-es években lezajlott privatizáció nem hozott sikert az ágazatban, ugyanakkor az üzletember egyértelművé tette azt is, hogy a földalapú támogatások, az állattartó telepek és az üzemméretek mostani szabályozásával nem ért egyet. Ma már ugyanis termékpályák versenyeznek, ami megfelelő nagyságú integrációt feltételez - vélte. Orbán Viktor Csányi Sándor szavaira úgy reagált, hogy a kormány az ágazat egészét nézi, és azt képviseli, hogy „a magyar földből maximálisan húsz százalék legyen a nagygazdaságok aránya”.

Csányi Sándor beszédében egyébként a KITE közelmúltbeli tulajdonosváltása kapcsán éles szavakkal bírálta általa néven nem nevezett riválisát: „Külön öröm, hogy sikerült a KITE tulajdonlását megóvni egy olyan vállalkozótól, aki bizonyos területen meglévő monopóliumát felhasználva útonállással, az ágazatban megtermelt jövedelem nagy részének kiszivattyúzásával, a partnerek közötti piaci kooperáció helyett (…) a valódi verseny megakadályozására, törvénytelen és egyoldalú szerződéses feltételek elérésére használja fel pozícióját, veszélyeztetve a teljes ágazat versenyképességét” – mondta. Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója arról számolt be az átadón, hogy az 1,4 milliárd forint saját forrásból megvalósított logisztikai központtal harminc új munkahelyet hoztak létre.

Reklám