Egy valós körülmények között végzett energiahatékonysági összehasonlító program mérési eredményei szerint a szigetelés 46 százalékkal csökkentette egy családi ház fűtésszámláját.
A két ház paraméterei nagyjából azonosak, két-két felnőtt és két-két gyermek lakott bennük. A méréseket azonos hőmérsékleti körülmények között végezték. A program elején a hajdúnánási házat leszigetelték – írta a Magyar Távirati Iroda. Kifejtették, hogy a fűtési szezonban, tavaly szeptember 27. és idén március 31. között folyamatosan mérték az adatokat. Ennek alapján kiderült, hogy a belső hőmérséklet azonos szinten tartásához a nem szigetelt ház 2182 köbméter gázt használt el, míg a szigetelt házban ehhez összesen 1196 köbméterre, azaz mintegy 46 százalékkal kevesebb gázra volt szükség.
Ez a pénztárcánk szempontjából azt jelenti, hogy a nem szigetelt házban mintegy 250 ezer forintba, míg a szigetelt házban 136 ezer forintba került a fűtés, ami szintén 46 százalékos különbség. A szigetelt ház kazánja átlagosan harmadannyit üzemelt, mint a nem szigetelté, ami a teljes fűtési szezonra vetítve mintegy tízezer forintos megtakarítást eredményezett az áramszámlában.
A cég számításai szerint a hőszigetelés anyagköltsége 12 éven belül megtérül, összehasonlítva a programban felhasznált hőszigetelő anyagok árát, a nettó 1,327 millió forintot a gázfogyasztás csökkenésből adódó mintegy 114 ezer forint évi megtakarítással. Az ásványgyapot-szigetelés élettartama ötven év.
Az összes magyarországi lakóingatlan, vagyis 4,3 millió épület hetven százaléka családi ház. Ebből a több mint 2,8 millió épületből a cég szakértői szerint 2,5 milliót érdemes lenne energiahatékonysági állapota miatt szigetelni.



