Visszaszorítják a dömpingáras borok importját

Gazdaság
  • 2014.11.04. - 15:51

Hamarosan kiterjeszti a Földművelésügyi Minisztérium a múlt héten bevezetett, a földrajzi jelzés nélküli (FN) borok után literenként harmincforintos összegben megfizetendő ellenőrzési díjat.

Az intézkedés elsősorban a dömpingáras borimport visszaszorítását célozza. Ezért a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) azokra a borimportőrökre is kiterjeszti a fizetési kötelezettséget, amelyek nem tagjai a tanácsnak. A HNT szerint ugyanakkor a magyar borvidékek illetékesei már az idei szüret előtt módosították a termékleírásokat, így az FN borkategóriát most már főként az importborok teszik ki. Ezért az ellenőrzési díj alapvetően a külföldi FN-borokat sújtja majd, de az új rendszer várhatóan háttérbe szorítja azokat a borokat, amelyek eddig áfacsalással jutottak az üzletekbe. A harmincforintos literenkénti ellenőrzési díjat azokra az FN-borokra kell megfizetni, amelyekre a piaci szereplők október 14-én vagy azt követően kértek származási igazolásokat. A külföldi boroknál pedig a díjfizetés azokra a tételekre vonatkozik majd, amelyeket az agrártárca „kiterjesztési” rendeletének megjelenését követően hoznak forgalomba a magyar piacon. Az ellenőrzési díjat a forgalmazóknak a HNT számlájára kell megfizetniük, majd szintén a HNT-től kérhetik a díjfizetés igazolásául szolgáló, egyedi sorszámú ellenőrző jegyeket – írja az Agrárszektor. Ez utóbbiak igénylésekor tételenként igazolniuk kell FN-boraik eredetét is, az ellenőrzésekkor pedig kiszerelési egységenként, borospalackonként azt is bizonyítaniuk kell, hogy a polcokra kerülő tételek után befizették a díjat.

Reklám