Elfogadhatatlannak tartja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, hogy az Európai Bizottság által elsőként meghirdetett, az almatöbblet kezelésére szolgáló program költségvetési kerete néhány nap után elfogyott, miközben a legtöbb tagország még az igénylést sem tudta benyújtani.
Ezért a kamara kezdeményezte a legnagyobb európai érdekérvényesítő szervezeten, a Copa-Cogecán keresztül a történtek kivizsgálását – közölte lapunkkal a szervezet.
A most készülő új uniós támogatási rendelet az előzőhöz hasonlóan az almatöbblet kivonását segíti a piacról. Annak érdekében, hogy az előző programban tapasztalható elosztási aránytalanság ne jelenjen meg újra, a rendelet melléklete tagállamok szerint szabályozza majd a jogosult mennyiségeket és a vonatkozó termékcsoportokat. Ez a kamara szerint nem jelent megoldást a hazai piaci zavarokra, ezért szükségük van a termelőknek nemzeti pénzekre is a válság megoldásához. Mint korábban megírtuk rendkívüli mennyiségű alma termett az idén hazánkban, s a piaci helyzetet tovább rontja az orosz importtilalom.



