Nemzetstratégiai vétel az MKB Bank

A magyar nemzeti bank szerint jelentős átalakítások után nyereségessé tehető az 55 millió euróért megvásárolt hitelintézet

Gazdaság
  • 2014.08.01. - 02:57

Nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősítette a kormány versenyügyi szempontból az MKB állami felvásárlását, az erről szóló rendelet a Magyar Közlöny legfrissebb számában jelent meg. Jelentős átalakítással a korábbi veszteségek helyett nyereségesen is működhet az MKB – állítja a jegybank. Az állam 55 millió euróért vásárolja meg az MKB Zrt.-t.

mhb
Fontos, hogy a pénzügyi rendszer szereplői megfelelő tőkeellátottsággal rendelkezzenek (Fotó: Kövesdi Andrea)

A kormány az általános tartalék terhére számolja el az MKB Bank megvásárlását – olvasható ki a Magyar Közlönyben megjelent jogszabályból. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kormány az év első hét hónapjában közel százmilliárd forintot költött el a 113 milliárdos összegből. A rendelet alapján a kormány a tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény alapján az MKB Bank Zrt.-ben a magyar állam részesedésszerzését közérdekből nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősíti.

Varga Mihály pénzügyminiszter a szerdai kormányülést követő tájékoztatón jelentette be, a kormány felhatalmazta a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy az előszerződés alapján július 31-ig kösse meg a szerződést az előző tulajdonos Bayerische Landesbankkal. Az állam 55 millió euróért vásárolja meg az MKB Bankot, és a bajor fél 270 millió euróval, vagyis a vételárat jóval meghaladó összeggel tőkésíti fel az céget, vagyis a kormány pozitív szaldójú megállapodást tudott kötni.


„Ha az új tulajdonos, vagyis a magyar állam a rossz portfólióelemeket leválasztva az MKB-ból egy aktív, további ügyfél-akvizícióra képes, univerzális bankot formál, akkor a korábbi veszteségek helyett nyereségesen működhet az MKB ” – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A közlemény szerint az MNB-nek jelenleg nincs tudomása olyan körülményről, amely a nyereségesen működő univerzális bankká alakítást akadályozná. Ebben az esetben, az MKB tulajdonosa által megígért tőkepótlást is figyelembe véve kismértékű, legfeljebb százmillió eurós értéket képviselhet az MKB. A jegybank számára kiemelten fontos, hogy a pénzügyi rendszer szereplői megfelelő tőkeellátottsággal rendelkezzenek, az MKB-tranzakció előtti, 270 millió euró összegű feltőkésítése ezt az igényt kielégíti. Mindez nagyban hozzájárulhat a rendezett tulajdonosváltáshoz – derül ki a jegybank legújabb közleményéből.



Vállalati fúzió
Az Országgyűlés tavaly fogadta el azt a törvénymódosítást, miszerint a kormány közérdekre hivatkozva nemzetstratégiai jelentőségűvé minősíthet vállalati fúziókat, s azok így a versenyhivatal engedélye nélkül is megvalósulhatnak. A munkahelyek megőrzésére és az ellátás biztonságára hivatkozva minősíthetnek át vállalati összefonódásokat.

Reklám