Többször is bocsánatot kért 36 órás írországi, a katolikus családok világtalálkozójára időzített látogatásán a katolikus egyházfő az egyháza egyes tagjai által elkövetett visszaélésekért.
Fájdalomról és szégyenről beszélt a dublini várban amiatt, hogy az egyházi méltóságok nem voltak képesek kezelni ezeket a visszataszító bűntényeket. Közölte: a felháborodás jogos, és ő maga is osztja ezt az érzést, de elkötelezett abban, hogy megszabadítsa az egyházat ezektől bűnöktől – utalt az idén kipattant súlyos pedofilbotrányokra. Leo Varadkar ír miniszterelnök pedig arra kérte az egyházfőt, vesse latba befolyását, hogy igazságot szolgáltassanak a visszaélések áldozatainak. Varadkar korábban arra is ígéretet tett, hogy a melegházasság ügyét is felveti a pápának. A katolikus egyházfő szombaton egy stadionban, vasárnap pedig egy parkban tartott misét – itt még egyszer bocsánatot kért, és közölte, hogy Isten kegyelmére bízza ezeket a bűnöket. Szombat délután egyébként a Szűz Mária-székesegyház egyik kápolnájában imádkozott az áldozatokért, este pedig a szexuális visszaélések áldozatainak nyolcfős csoportjával találkozott. Ami a pedofíliát illeti, a botrány és az általános szekularizáció hatására Írország ma már nem az a mélyen katolikus állam, mint csaknem negyven éve, az akkori pápa, II. Szent János Pál idején volt.



