Varga György vezeti az EBESZ határmegfigyelő misszióját

A misszió az orosz-ukrán konfliktus feloldásának fontos eszköze

Külföld
  • 2017.11.17. - 15:45

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) osztrák soros elnöksége Varga György nagykövetet nevezte ki az orosz-ukrán határ orosz oldalán működő határmegfigyelő misszió élére - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) pénteken az MTI-vel. 

Mint írták, a határmegfigyelő misszió az Ukrajnában működő  különleges megfigyelő EBESZ-misszióval együtt az ukrajnai konfliktus rendezését célzó nemzetközi erőfeszítésék egyik fontos eszköze. A megfigyelők feladata az orosz-ukrán határszakasz Donyeck és Gukovo határátkelőhelyének, a forgalmuknak a megfigyelése, és munkájuk eredményéről az 57 tagállam folyamatos tájékoztatása - közölték.
Emlékeztettek: a jelenleg 13 ország szakértőiből álló 22 tagú kontingenst 2014. július 29-én az orosz kormány meghívására az EBESZ tagországainak konszenzusával telepítették. A misszió mandátumát az EBESZ Állandó Tanácsa konszenzussal hosszabbítja meg negyedévenként.
Kitértek rá: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter döntése alapján az oroszországi EBESZ-misszió vezetésére a főtitkár tagállamokhoz intézett felhívása után Magyarország Varga György nagykövetet jelölte, aki "jelentős tapasztalatokkal rendelkezik a szovjet utódállamok vonatkozásában". Varga György többek között követként Oroszországban, nagykövetként Moldovában képviselte Magyarországot - tették hozzá.

Reklám