Hogyan éltek az emberek a 19. században? Milyen ruhát viseltek, mit ettek? Hogyan ünnepeltek, milyen volt a viszonyuk a születéshez, a betegségekhez és a halálhoz? Ezekre a kérdésekre válaszol a blogjában Fónagy Zoltán, az MTA BTK Történettudományi Intézet kutatója. A történész szerint a kutatóknak a szakmabelieken kívül meg kell osztaniuk tudásukat, a blog pedig olyan felület, ahol egyszerűen lehet elérni az olvasótábort.
Egy 19. század végéről származó Vasárnapi Újságból vett idézettel indított blogot Mindennapok története címmel 2013 szilveszterén Fónagy Zoltán, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. A történelmi ismeretterjesztő blogot azóta is rendszeresen frissíti. Egyetemi oktatók javasolják olvasmányként a hallgatóiknak, a BBC History című folyóirat pedig ismeretterjesztő sorozatot indított az ott közölt szövegek alapján. Néhány olvasottsági rekord is megdőlt az indulása óta, sőt, a hagyományos társadalom életritmusáról és időbeosztásáról szóló posztja szövegértési feladatként szerepelt az egyik időközi érettségin.
Friss bejegyzései egyikének témája a régi táblabírák világa: „A 19. század első felében a közélet és a társadalmi mozgalmak jellegét a birtokos nemesség határozta meg legerősebben.
E réteg jelképévé a táblabíró alakja vált, akiről e korszakot a táblabírák korának is szokás nevezni. A táblabíró eredetileg a vármegyei törvényszék bírája volt, de a 19. század első felében már egyre gyakrabban csak kitüntetésként használták, amelyet a közélet minden valamirevaló szereplője megkapott. Az országos népszerűségnek örvendő ellenzéki politikusokat – Deák Ferencet, Széchenyi Istvánt – megyék egész sora tisztelte meg e címmel, sőt, Liszt Ferenc számára sem tudtak ennél nagyobb kitüntetést elképzelni a Tekintetes Karok és Rendek.” Az oldal a Mindennapoktortenete.blog.hu címen érhető el.



