Vádat emeltek a vesztegetéssel gyanúsított záhonyi pénzügyőrök ellen

Budapesten tizenhat embert vádolnak honosítási eljárásokkal kapcsolatos korrupciós bűncselekményekkel

Krónika
  • 2017.11.02. - 10:24

Korrupciós bűncselekmények miatt vádat emelt a Központi Nyomozó Főügyészség ötven ember - köztük több volt pénzügyőr - ellen, akik a gyanú szerint csempészetben vettek részt a záhonyi magyar-ukrán határátkelőhelyen.

Honosítási eljárásokkal kapcsolatos korrupciós bűncselekmények miatt emelt vádat tizenhat ember, köztük két kormánytisztviselő ellen a Fővárosi Főügyészség - közölte a vádhatóság csütörtökön az MTI-vel.

Ibolya Tibor fővárosi főügyész közleménye szerint a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentésére indult bűnügyben a honosítási kérelmeket intéző két kormánytisztviselő, a közvetítők és a kérelmeket benyújtó külföldi állampolgárok a vádlottak.
Az első- és a másodrendű vádlott - egy péceli és egy budapesti nő - kormánytisztviselőként dolgozott a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal egyik budapesti kirendeltségén. Feladataik közé tartozott a honosítási kérelmek átvétele és nyilvántartási rendszerben való rögzítése.
A két vádlott 2014 januárja és 2015 márciusa között olyan külföldi állampolgárok egyszerűsített honosítási kérelmeit is befogadta, akik a magyar nyelvet nem értették és nem beszélték, ezáltal a törvényi feltételeknek nem feleltek meg. A vádirat szerint a két kormánytisztviselő három társa - akik az elsőrendű vádlott ismerősei voltak - közvetítői szerepet töltöttek be. Két esetben a közvetítők pénzt is kértek az állampolgárság intézéséért a külföldiektől, akikkel közölték, hogy annak egy részét az állampolgársági ügyintéző - az elsőrendű vádlott - kapja.
A vádlottak a vád szerint tíz külföldi - köztük szerb, ukrán, orosz - állampolgár egyszerűsített honosítási ügyében jártak el jogellenesen.A rendőrök az elsőrendű vádlottat 2015. március 18-án egy pénzátadás alkalmával tetten érték és elfogták. A másodrendű vádlott másnap reggel több, a honosítási kérelemmel kapcsolatos okiratot megsemmisített.A Fővárosi Főügyészség az ügyben több rendbeli hivatali visszaélés, valamint hivatali vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt nyújtott be vádiratot az illetékes bíróságra - áll a közleményben.Keresztes Imre főügyész az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Záhonyi Vám- és Pénzügyőri Igazgatóságának huszonhét volt pénzügyőrét és további huszonhárom polgári személyt bűnszervezetben, az előnyért hivatali kötelességét megszegve üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével és más bűncselekménnyel vádolja a főügyészség.

 

A Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján indult ügy adatai szerint a volt pénzügyőrök hivatali kötelességüket megszegve azzal segítették az ukrán eredetű árukat Magyarországra csempészőket, hogy szándékosan nem fedték fel a beléptetett emberek gépkocsijában vagy ruházatában elrejtett termékeket - közölte a főügyész. 

A vádirati tényállás szerint a jellemzően dohányáru, üzemanyag, permetezőszer, szeszes ital és élelmiszer rendszeres, kereskedelmi mennyiségű behozataláért az összehangoltan működő csoportba szerveződött aktív vesztegetők többnyire pénzt, cigarettát és szeszes italt adtak, illetve ígértek a volt pénzügyőröknek - írta a főügyész. 

Keresztes Imre megjegyezte, a Magyarország területére behozott áruk beléptetéshez kapcsolódó vámvizsgálata és a közterhek megfizetése elmaradt, jogsértés esetén a pénzügyőr vádlottak nem intézkedtek, a termékeket pedig a magánszemély vádlottak saját céljaikra fordították vagy továbbértékesítették.

A bűnszervezet tagjait a Központi Nyomozó Főügyészség Készenléti Rendőrség és a Terrorelhárítási Központ munkatársai 2015. július 29-én fogták el egy összehangolt akció keretében.

Keresztes Imre hozzátette, a záhonyi határátkelőhelyen szolgálatot teljesítő pénzügyőrök beosztotti állománykategóriába tartoztak. Az egy főhadnagy kivételével tiszthelyettesi rendfokozatú pénzügyőrök hivatásos jogviszonya megszűnt, valamennyi vádlott szabadlábon védekezik.

 A vesztegetést elfogadó volt pénzügyőr vádlottak terhére rótt legsúlyosabb bűncselekmény büntetési tételének felső határa - a bűnszervezetre és a halmazati büntetési szabályokra is figyelemmel - huszonnégy év - jegyezte meg a főügyész.

Reklám