Tizenhat vizes-világbajnokságot rendeztek eddig az 1973-as, belgrádi premierrel kezdődően, s a magyarok, medencés és nyíltvízi úszók s nem utolsósorban pólósok, összesen 31 aranyérmet szereztek. Csak az Egyesült Államok, Kína, a Szovjetunió és Oroszország, Ausztrália, az NDK és az NSZK és az egységes német állam szerzett több elsőséget.

Nyolcezer jelentkezőből választották ki azt a 3500 fiatalt, akik hat sportág eseményein, összesen harminc területen segítik a világbajnokság alatt a szervezők munkát. A kiválasztott önkéntesek első rendezvényén Szabó Tünde sportért felelős államtitkár elmondta: „Óriási szükségünk van az önkéntesekre. Jól felkészült, odaadást tanúsító, és önállóan is helytálló, segítő társakra van szükség. Csak velük együtt lehet megmutatni a világnak, hogy Magyarország igazi sportnemzet” – hangsúlyozta Szabó Tünde. Mocsai Lajos, az önkéntesek szervezéséért és képzéséért felelős Testnevelési Egyetem (TF) rektora azt emelte ki: „Ez az a terület, amelyben nem hibázhatunk, mert egy szarvashiba az egész fantasztikus szervezésre is rányomhatja a bélyegét”. A rektor elsősorban a kommunikáció színvonalát hangsúlyozta, mert csak ennek segítségével lehet kiépíteni azt a bizalmat, amely megalapozhatja a hitelességet. Hozzátette, a jó önkénteseknek széles felkészültséggel kell rendelkezniük, feladatukat fegyelmezetten kell ellátniuk, ugyanakkor kreativitás is szükséges l ahhoz, hogy pszichés teher alatt is képesek legyenek megoldani a váratlan helyzeteket.



