Az Országos Atomenergia Hivatal kiadta a Paks II projekt telephelyengedélyét – tájékoztatta tegnap Aszódi Attila, a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztos a távirati irodát.
Korábban lakossági fórumokat, közmeghallgatást tartottak az elmúlt években a tervezett beruházásról. Ezek tapasztalatai szerint, akik a régióban élnek, jól tudják, az atomerőmű biztonságosan működik, nincs érdemi környezeti hatása, és alapjában véve nemcsak a megyének, hanem az egész közép-magyarországi régiónak a legnagyobb jövedelem- és GDP-termelő egysége. Paks a villamosenergia-rendszer szíve jelenleg, s az évszázad végéig az is marad - hangsúlyozta Aszódi. Közölte: érdemi különbség és a legfontosabb a védelmi bizottság munkája szempontjából az, hogy az új blokkok 3+ generációs blokkok lesznek, dupla falú, hermetikus védőépülettel. Robusztus vasbeton épületszerkezetről van szó, amelynek – a benne lévő aktív és passzív biztonsági rendszerekkel együtt – az a feladata, hogy garantálja: nagy mennyiségű radioaktív anyag nem tud kijutni a környezetbe, még komplex üzemzavar esetén sem.



