Trump: Új szakasz kezdődik Washington és az Európai Unió kapcsolatában

Tűzszünetről cikkezik a sajtó az amerikai elnök és Juncker találkozója kapcsán

Külföld
  • 2018.07.26. - 07:33

Új szakasz kezdődik Washington és az Európai Unió kapcsolatában - jelentette ki szerdán Donald Trump amerikai elnök a Fehér Ház Rózsakertjében az Európai Bizottság (EB) elnökével, Jean-Claude Junckerrel tartott találkozója után. 

Trump-Juncker576
Fotó: Reuters

"Nagyon nagy nap ez a szabad és korrekt kereskedelem számára" - fogalmazott az amerikai elnök a találkozó után, amelyen az Egyesült Államok és az Európai Unió vezetői - az elemzők várakozásaival ellentétben - egyetértettek kereskedelmi vitáik rendezésében. 

Donald Trump közölte: megállapodott az Európai Bizottság elnökével abban, hogy együttműködnek az ipari termékek vámmentességének kidolgozásában és a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörlésében. Megkezdik a tárgyalásokat az európai acélárukra és alumíniumtermékekre kivetett amerikai vámok, valamint a megtorlásként az Európai Unió által amerikai portékákra kivetett tarifák ügyében. A tárgyalások ideje alatt egyik fél sem vet ki új vámokat, így az Európából az Egyesült Államokba exportált gépjárművek után nem kell külön illetéket fizetni. 

Az amerikai elnök a megállapodás egyes konkrét részleteit is nyilvánosságra hozta. Elmondta: az Európai Unió "csaknem azonnali hatállyal" megkezdi az amerikai szójabab nagy mennyiségű importját, és az EB elnöke a korábbinál több amerikai cseppfolyósított gáz (LNG) európai vásárlására tett ígéretet.

Jean-Claude Juncker - aki a sajtókonferencián alig szólalt meg - hozzátette: az Egyesült Államok ígéretet  további LNG-terminálok kiépítésére Európában. Hangsúlyozta: "azzal a szándékkal jöttem ide, hogy megállapodjunk, és meg is állapodtunk". 
Trump közölte: Washington együttműködik az Európai Unióval a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) megreformálása érdekében, és ehhez közös munkacsoportot hoznak létre. 

A tárgyalások megkezdése előtt a Fehér Ház Ovális irodájában - az újságírókat és a fotósokat fogadva - Donald Trump "nagyon okos embernek" nevezte Jean-Claude Junckert, aki pedig azt mondta, hogy Brüsszel és Washington "nem ellenségek" és "együtt kell működniük".

Financial Times: Győzelem az EU számára Juncker washingtoni tárgyalásainak eredménye
Jelentős győzelem az Európai Unió számára, hogy Donald Trump amerikai elnök és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke washingtoni tárgyalásukat követően tűzszünetet jelentettek be az Európa és Amerika között kialakult kereskedelmi háborúban - írta csütörtöki cikkében a Financial Times brit üzleti napilap.

Az újság véleménye szerint egyértelmű győzelem Európa számára, hogy a két fél megállapodott, együttműködnek az ipari termékek vámmentességének kidolgozásában és a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörlésében.

A Financial Times szerint már az győzelem Európa számára, hogy az eddig kivetett vámokról tárgyalásokat kezdenek, amelyek ideje alatt egyik fél sem vet ki új vámokat. A bejelentést a kommentár ködösnek nevezte, ugyanakkor mindkét fél számára rövidtávú győzelemként értékelte, mivel enyhíti a két vezetőre felhatalmazóik által nehezedő nyomást, hogy megoldást találjanak a kereskedelmi kapcsolatok terén kialakult lefelé tartó spirál megállítására.

A cikk szerzői, Shawn Donnan és Demetri Sevastopulo szerint a felek nyilatkozatait követően továbbra is tisztázatlan, vajon meddig tart a tűzszünet, ugyanis a tárgyalások befejezését illetően semmiféle határidőről nem született döntés, és előfordulhat az is, hogy az amerikai elnök teljes hátraarcot csinál, ahogy ezt már idén egyszer megtette Kína esetében.
Az üzleti csoportok óvatos örömmel fogadták a szerdai megegyezést, de remélik, hogy befejeződik a kereskedelemi háború - közölte a brit üzleti napilap.

A Libre Belgique című belga napilap cikkében kijelentette, Juncker és Trump szerdán elásta a kereskedelmi háború csatabárdját.
A napilap szerint nagy volt a tét, ugyanis az Egyesült Államok az európai acélárukra és alumíniumtermékekre kivetett amerikai vámok mellett komoly vámok bevezetését ígérte az autók behozatala esetében is.

A cikk szerzője eredményként értékelte, hogy Donald Trump nem tekint többé Európára ellenségként, "nagyon nagy napnak" nevezve a tárgyalásokat a szabad és korrekt kereskedelem számára. A kommentátor szerint azonban nem lehet kimondani, hogy a bizalom teljes mértékben helyreállt volna, ugyanis az ördög olyan részletekben rejtőzik, mint Juncker ígérete az amerikai szójabab nagy mennyiségű importjára, amelynek esetében a többi tagállam beleegyezésére is szükség van. De ilyen a korábbinál több amerikai cseppfolyósított gáz (LNG) európai vásárlására tett ígéretet is, ugyanis az orosz Gazprom ajánlata továbbra is kedvezőbb az amerikainál, nem beszélve a földrajzi közelségről és a már kiépített infrastruktúráról - jegyezte meg a szerző.

Arra emlékeztetett, hogy a közös nyilatkozat kimondja: sem az Egyesült Államok, sem az Európai Unió nem fog szembe menni a megállapodás szellemével a kereskedelmi kapcsolataik javítása érdekében. De azt is előírja, hogy a megállapodás megszűnik, ha az egyik fél megszakítja a tárgyalásokat. Ez az utolsó mondat egy Európa számára adott biztosításnak tűnik az amerikai elnök kiszámíthatatlan szembefordulása esetére - írta cikkében a belga napilap.



„Juncker maradéktalanul teljesítette célját Washingtonban”

Winterstein hangsúlyozta, ahogyan azt Juncker elnök mindig is hangsúlyozta, ez alkalommal sem amerikai nyomásra, vagy nyomás alatt tárgyalt az Egyesült Államok elnökével, hanem egyenlő és erős partnerként ült asztalhoz Washingtonban. A megbeszélések eredményéről a szóvivő úgy fogalmazott, hogy az egyeztetés mindkét fél számára kedvezően zárult.

Mint elmondta, a tárgyalás célja egy mindkét fél számára előnyös megoldás megtalálása volt a kialakult feszültségek csökkentése, újabb vámok bevezetésének elkerülése érdekében. Arra  törekedtek, hogy újraértékeljék a már érvényben lévő vámtarifákat, de megjelöltek  számos olyan területet is, amelyeken létre lehet hozni, vagy erősíteni lehet a két fél közötti együttműködést. 

A tárgyalások legkedvezőbb üzenete az, hogy Washington nem fog újabb vámtarifákat bevezetni az európai termékekkel szemben. A kitűzött célt tehát Juncker elnök maradéktalanul elérte - húzta alá a szóvivő.

Kérdésre válaszolva a szóvivő hangsúlyozta, Juncker a washingtoni tárgyaláson uniós felhatalmazással, egész Európa nevében vett részt és egyeztetett. A bizottság elnöke  "nagyon jó" eredménnyel tért vissza, mind  Európa, mind az Egyesült Államok szempontjából. 

A szójabab nagy mennyiségű importjával kapcsolatban feltett kérdésre válaszolva elmondta, a genetikailag módosított élőlényekre (GMO) vonatkozó európai szabályok szigorúak. A jövőben is csak azok betartása mellett lehet bármiféle GMO-t az unió területére behozni. Semmiféle megállapodás sem érintheti hátrányosan az európai szabályozásban foglalt, élelmiszerbiztonsági kritériumokat - emelte ki.

Winterstein elmondta, az Európai Bizottság részéről készen áll az a tárgyalódelegáció, amely uniós felhatalmazással megkezdheti az egyeztetéseket az amerikai féllel. A tárgyalások menete még nincs rögzítve, de a bizottság részéről teljes az elkötelezettség egy strukturált megbeszélés mellett az uniós állampolgárok és a gazdasági és kereskedelmi szereplők érdekeit is szem előtt tartó eredmény érdekében - közölte a szóvivő.


Reklám