Több profit hagyja el Magyarországot, mint amennyi uniós támogatás bejön

Sok a külföldi befektető

Gazdaság
  • 2018.01.23. - 02:35

Thomas Piketty, francia professzor kiszámolta, hogy hazánk vált az egyik leginkább külföldi tulajdonú gazdasággá a kilencvenes évek óta. Szerinte a nyugati befektetők fokozatosan megszerezték a posztszocialista gazdaságok állótőkéjének negyedét, a lakáspiacot, a vállalatok ötven százalékát, a legnagyobb cégek esetében még többet.

Ez az oka, hogy Magyarországról sokkal több profit megy külföldre, mint bármely más közép-európai országból, és annál is több, mint amennyit az ország uniós támogatásként visszakap - írta a professzor kutatására hivatkozva a Mandiner. Thomas Piketty számításai szerint 2010 és 2016 között a profitok és tőkejövedelmek éves kiáramlása átlagosan a GDP 7,2 százalékát tette ki hazánkban, így ennyivel csökkentette a külföldi tulajdonú gazdaság a nemzeti jövedelmet. A közgazdász szerint ugyanebben az időszakban az uniótól hazánkba érkező éves nettó támogatások átlagosan épphogy elérték a magyar GDP négy százalékát.

Reklám