Szíria: A határon vesztegelnek a segélykonvojok

Peszkov: A tűzszüneti megállapodás előre halad, de van néhány kudarc

Külföld
  • 2016.09.16. - 18:31

Pénteken is a szíriai-török határon vesztegelt két segélykonvoj a szíriai hatóságok belépési engedélyére várva, miközben a rivális csoportok azon vitáznak, hogyan osszák el a megosztott Aleppónak szánt ENSZ-segélyszállítmányt, és állandó erőszakos cselekmények veszélyeztetik a tűzszünetet.

Egy ENSZ-szóvivő szerint az első konvoj lisztet szállít több mint 150 ezer ember számára, a másik pedig 35 ezer ember egy havi élelmiszeradagjával van megrakva.

A részben a lázadók, részben a kormányerők ellenőrzése alatt lévő város mintegy 300 ezer lakosának szánt segély célba juttatása - amely a lázadók kezén lévő városrészbe vezető út, a Castello út feletti ellenőrzéstől függ - az egy hete Moszkva és Washington által megkötött tűzszüneti megállapodás próbaköve. Az orosz védelmi minisztérium pénteken közölte, hogy a kormányhadsereg megkezdte kivonni katonáit és fegyvereit a Castello útról, de azután mégis visszatértek korábbi állásaikba, mert a lázadók rájuk lőttek. A tárca szerint a szíriai ellenzék az elmúlt huszonnégy órában 39 alkalommal sértette meg a tűzszünetet.

Moszkva: Van néhány kudarc

Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője közben pénteken újságírók előtt kijelentette: „általában megállapítható, hogy a tűzszüneti folyamat előrehalad, bár van néhány kudarc”.

Az amerikai külügyminisztérium csütörtöki állásfoglalása szerint is többnyire betartják a tűzszünetet, és mind Washington, mind Moszkva szerint értelme van a meghosszabbításának.

Moszkva pénteken közölte, hogy kész a tűzszünet további 72 órával történő meghosszabbítására.

A szíriai kormány és a lázadók eközben egymást vádolják a tűzszünet megsértésével.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (ODSH) szerint lázadók és az előrenyomuló kormányerők összecsaptak a főváros keleti elővárosában található Dzsobar körzetében. A szíriai hadsereg azt közölte, hogy a lázadók támadtak a kormányerőknek a várostól keletre fekvő állásaira, míg a felkelők szerint a hadsereg kezdett előrenyomulásba.

Pénteken három polgári személy - közöttük két gyermek - halt meg, és 13 másik ember sebesült meg a lázadók kezén lévő, északnyugat-szíriai Idlíb tartománybeli Hán-Sejhún település ellen végrehajtott légitámadás során - közölte az OSDH. Az emigráns szervezet vezetője, Rámi Abder-Rahmán szerint a hétfőn életbe lépett tűzszünet óta ezek voltak az első polgári áldozatok a nem az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet ellenőrzése alatt lévő övezetek ellen végrehajtott légicsapások során. Az OSDH megfigyelői nem tudták azonosítani a gépek felségjelét. Akárcsak a tartomány legnagyobb része, Hán-Sejhún is iszlamista és dzsihadista - a Fatah as-Sam Front (volt an-Núszra Front) - lázadói szövetségének kezén van. (A Fatah as-Sam Frontra és az IÁ-ra nem vonatkozik a tűzszünet.)

Diplomatáktól származó értesülések szerint az Egyesült Államok és Oroszország pénteken zárt ajtók mögött tájékoztatja az ENSZ Biztonsági Tanácsát a tűzszünetről, amelynek célja, hogy sínre tegye a szíriai békefolyamatot. Oroszország azt szeretné elérni, hogy a BT határozattervezetet fogadjon el a megállapodás megerősítéséről.

Reklám