A térség helyzetének rendezését célzó párbeszéd folytatására szólította fel Szerbiát és Koszovót Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Isa Mustafa koszovói miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján pénteken Pristinában.
"A NATO a jövőben is sokoldalú támogatást nyújt Koszovónak, és felszólítja Pristinát és Belgrádot, hogy folytassák a kapcsolatok rendezését célzó párbeszédet" - jelentette ki Jens Stoltenberg. A NATO-főtitkár egyben sürgette a feleket, hogy "tartózkodjanak a térségbeli helyzet kiélezésére alkalmas retorikától".
Isa Mustafa a sajtótájékoztatón Szerbiát vádolta "a rendszeres provokációkért és a megállapodások megszegéséért", ugyanakkor egyetértett abban, hogy folytatni kell a tárgyalásokat.
Előzőleg Aleksandar Vucic szerb kormányfő kijelentette, hogy Pristina már négy éve nem teljesíti az észak-koszovói szerb önkormányzati társulás létrehozására vonatkozó megállapodást. A szerb kormányfő szerint "lehetetlen megegyezni a koszovói albánokkal, ha megtagadják a 15 éve megkötött szerződéseket". "Mire Hashim Thaci koszovói elnök lejön a negyedik emeletről, ahol a tárgyalások folynak, elfelejti, miben állapodtunk meg, és teljesen megváltoztatja az álláspontját" - hangsúlyozta Vucic.
Az orosz külügyminisztérium pénteken közölte: számít a szerb önkormányzatokról az Európai Unió közreműködésével újrakezdett tárgyalások eredményességére. "Sajnálattal tapasztaljuk, hogy a koszovói hatóságok késleltetik, illetve szabotálják a korábban aláírt szerződések, köztük a szerb önkormányzati társulás létrehozására vonatkozó kulcsfontosságú megállapodás megvalósítását" - mutatott rá Alekszandr Lukasevics, Oroszország EBESZ-nagykövete.



