Pontosan 21 évvel ezelőtt, 1995. július 11-én foglalta el a boszniai Szerb Köztársaság hadserege az ENSZ védelme alatt álló boszniai kisvárost, Srebrenicát. A Ratko Mladic vezetése alatt álló csapatok a következő napokban mintegy nyolcezer férfit gyilkoltak meg, sok ezren váltak földönfutókká. A Srebrenica melletti Potocari emlékközpontban hétfőn a népirtás 127 újabb azonosított áldozatát temették el, köztük 12 kiskorú személy maradványait.

A Potocari emlékközpontban eddig 6 377 azonosított áldozat földi maradványait temették el, akiket 1995 júliusában gyilkoltak meg a Ratko Mladic vezette csapatok. A boszniai Szerb Hadsereg akkor néhány nap alatt több mint nyolcezer (egyes számítások szerint tizenegyezer) bosnyák férfit és fiút végzett ki az ENSZ védett enklávéjában.
A srebrenicai védett övezet elleni támadás 1995. július 6-án kezdődött és öt nappal később ért véget. Az ENSZ békefenntartói kötelékében egy holland csapat állomásozott a kelet-boszniai kisvárosban, akik tétlenül nézték végig, hogyan különítik, majd szállítják el a szerb csapatok a városka lakosságát és az oda menekült környékbelieket. A Hágai Nemzetközi Törvényszék vádirata szerint a Ratko Mladic tábornok parancsnoksága alatt álló szerb egységek július 19-én szervezetten és szisztematikusan gyilkoltak meg mintegy nyolcezer bosnyák férfit és fiút, mintegy harmicezer nőt és gyermeket pedig deportáltak a városból, alig két nap leforgása alatt.
Forrás: B92.net, Dnevni Avaz, Szabad Európa Rádió



