A magyar kormány elkötelezett a roma kultúra, kulturális örökség megbecsülése és további gyarapítása mellett – mondta a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár tegnap Pécsett. Czibere Károly bejelentette, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma egymilliárd forintos pályázatot hirdet döntően a roma kultúra kincseinek bemutatására. A Gandhi Gimnáziumban tartott sajtótájékoztatón a politikus felidézte: még ma is nagyon sokan vannak, akik a cigányellenességből próbálnak politikai tőkét kovácsolni. „Előítéletek, sematikus képek élnek a cigányságról a többségi társadalom fejében, lelkében” – fogalmazott az államtitkár. Hangsúlyozta: nem egymás mellett, hanem együtt szeretnénk élni a romákkal, amiben egymás kulturális kincseinek megismerésének óriási szerepe van. Az uniós támogatásból megvalósuló programban a roma kultúra sokszínűségének bemutatását zenei eseményeken, öltözködésen, képzőművészeti kiállításokon, illetve a táncművészeten és a gasztronómián keresztül valósítanák meg. Hoppál Péter kulturális államtitkár arról beszélt: a legfontosabb integrációs eszköz a kultúra és a minél magasabb fokú végzettség megszerzése.
A televíziós tehetségkutatókon előkelő helyezést elért roma származású művészek sikerére is utalt, kiemelve, hogy a magyar cigányság kultúrája európai kulturális erőforrás.