Négyszázmilliárd forint alaptámogatást osztanak el mezőgazdasági termelők között, ekkora összegre pályáztak sikeresen a termelők. Közben jelentősen nőtt a fiatal gazdák száma.

Sikeres volt az egységes területalapú támogatási kérelmek benyújtása – mondta tegnap Gyuricza Csaba, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH). Kiemelte: a gazdálkodók igazodtak a benyújtásokkal kapcsolatos újdonságokhoz, az idén a tavalyihoz hasonló számú, mintegy 178 ezer kérelem érkezett a gazdáktól a négyszázmilliárd forintos területalapú támogatási keretre. Az MVH elnöke a júliusban megkezdett, szeptember végéig tartó ellenőrzésekkel kapcsolatban elmondta, hogy az adminisztratív, formai vizsgálatot minden kérelmezőnél elvégzik, helyszíni ellenőrzésre jogcímtől függően az érintettek tíz százaléka számíthat. Ez feltétele a kifizetéseknek, emellett hozzájárul a támogatási összegek növeléséhez, mégpedig úgy, hogy a jogosulatlan igénylők kiszűrésével arányaiban több jut a jogszerű igénylőknek.
A kérelmezési hibákkal kapcsolatban Gyuricza elmondta, sok gazdálkodó nagyobb területre igényelt támogatást, mint amelyre jogosult, de voltak olyanok is, akik nem tudták igazolni a jogszerű földhasználatot. Az elnök emlékeztetett: a jogszerű földhasználat igazolásának könnyítésére törvénymódosítást szavazott meg júniusban az Országgyűlés. Ennek köszönhetően a hivatal több dokumentumot is elfogad a korábbihoz képest, beleértve a tulajdoni lapot.
Az idei szezontól új elem a környezet- és éghajlatvédelmet szolgáló zöldítés, amelyre külön támogatás jár. A huszonegy zöldítési komponens közül hússzal élt hazánk, a gazdálkodók mintegy 482 ezer hektárra nyújtottak be igénylést, s a legnagyobb területre a nitrogénkötő növények termesztését, az ökológiai másodvetést, valamint az ugaroltatást vállalták. Az MVH közleménye szerint fiatal termelők induló támogatására nagyszámú, mintegy hétezer kérelem érkezett. Emlékeztettek: a kistermelői támogatási rendszerbe – mint új jogcím – augusztus 15-ig lehet jelentkezni, később már nincs rá mód. Gyuricza a fehérjenövényekre járó plusztámogatással kapcsolatban elmondta: aki vállalta a termesztést, az erre adható kiegészítő támogatással együtt akár hektáronként 120-130 ezer forintra is jogosult, a szója termőterülete megduplázódott. Az elnök a most záruló vidékfejlesztési programmal kapcsolatban kiemelte: nyolcezer kifizetési kérelem benyújtása várható, augusztus 31. a határidő. A jogcímeket december 31-ig kell kifizetni.
Félti az állami földet az ellenzék
Elfogadhatatlannak tartja a Jobbik az állami földek eladásának ötletét, ezért parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik – közölte tegnap Magyar Zoltán, a párt képviselője. A Fidesz közleményében kiemelte: a Jobbik hergeli és becsapja a magyar gazdákat. Emlékeztettek: azt ígérték megvédik a gazdákat, de a baloldallal együtt nem szavazták meg sem a magyar termőföld védelmét garantáló alaptörvényt, sem a magyar gazdákat védő új földtörvényt.



