Némileg javult a szmoghelyzet a fővárosban

Az ellenzéknek is vannak elképzelései a helyzet rendezésére - Az ország nagy részén továbbra is rossz a levegő minősége

Krónika
  • 2017.01.24. - 10:07

Jelentősen csökkent az autóforgalom, de csak kis mértékben javult hétfőn a levegő minősége a fővárosban, a riasztási fokozat fenntartása ezért továbbra is indokolt - tudatta a főpolgármesteri hivatal.

A mérési adatok eredményei szerint a szálló por 24 órára számított átlagos koncentrációja a fővárosban működő 10 mérőpontból 8 helyen meghaladta a riasztási küszöbértéket - olvasható a kedd hajnali közleményben.

Az ország nagy részén továbbra is rossz a levegő minősége
Néhány helyen javult, de az ország nagy részén továbbra is veszélyes vagy egészségtelen a levegő a magas szálló por (PM10) koncentráció miatt. Budapesten kedden is veszélyesnek minősítette a levegő minőségét az Országos Közegészségügyi Központ (OKK).
Az OKK legfrissebb mérési eredményei alapján az ország nyugati felében javult több helyen a légszennyezettség mértéke, de ott is mindenhol legalább kifogásolt a levegő minősége.
Kedden az OKK térképén tizenegy település - Budapest, Tököl, Vác, Szolnok, Eger, Salgótarján, Miskolc, Sajószentpéter, Kazincbarcika, Putnok, és Hernádszurdok - szerepelt a veszélyes levegőminőséget jelző piros színnel.
További tizenkét települést jelöltek az egészségtelen levegőminőséget jelző narancssárga színnel, ezek: Szeged, Debrecen, Oszlár, Dunaújváros, Százhalombatta, Dorog, Esztergom, Tatabánya, Győr, Sopron, Szombathely és Szentgotthárd.
A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelése egy index alapján történik. Az OKK a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.
A kismértékű javulás ellenére továbbra is számos településen - köztük Budapesten - van érvényben a szmogriadó riasztási vagy tájékoztatási fokozata.
Az előrejelzés a következő napokban is folytatódik a párás, ködös idő. Erős szél továbbra sem várható, kedden a Nyugat-Dunántúlon és a Tiszántúlon szerdán és csütörtökön az Alföld egyes részein élénkülhet csak meg a légmozgás, amely némileg javíthatja a levegő minőségét.

A jogszabályok szerint a riasztási fokozat akkor áll fenn Budapesten, ha a szálló por koncentrációja a riasztási küszöbértéket három mérőponton, két egymást követő nap, 24 órás átlagában meghaladja, és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon javulás nem várható. Szálló por esetében a riasztási fokozat akkor szüntethető meg, ha egy nap 24 órás átlagában egyik folyamatosan működő mérőállomáson sem lépi túl a légszennyező anyag koncentrációja a küszöbértéket és az előrejelzések szerint a következő napon nem várható a levegőminőség romlása - közölték.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint szerdán van esély némi javulásra, de jelentős változás kevésbé valószínű. Csütörtökön napközben kissé megélénkülhet a keleti szél, bizonytalan mértékben légtömegcsere történhet, ami bizonyos mértékben javíthat a levegőminőségen, utána viszont ismét a szennyezőanyag-koncentráció emelkedése valószínű.

 

A riasztási fokozat és a gépjárműforgalom korlátozása továbbra is indokolt. Reggel 6-tól 22 óráig Budapest közigazgatási területén tilos azzal a gépjárművel közlekedni, amelynek forgalmi engedélyében a környezetvédelmi osztályt jelölő kód: 0, 1, 2, 3 vagy 4, valamint amelynek a forgalmi engedélyében nincs környezetvédelmi osztályt jelölő kód - teszik hozzá.

A forgalomkorlátozás nem terjed ki az M0-s Budapest közigazgatási területén áthaladó szakaszaira, Nagykovácsi és Remeteszőlős lakosainak átmenő gépjárműforgalma biztosítása érdekében pedig a következő útvonalakra: Budapest közigazgatási határa-Nagykovácsi út-Szépjuhászné útja-Budakeszi út-Budapest közigazgatási határa, továbbá Budapest közigazgatási határa-Nagykovácsi út-Nagyrét utca-Máriaremetei út-Hidegkúti út-Budapest közigazgatási határa. Az ezekre az útvonalakra szóló mentességet a nagykovácsiak és a remeteszőlősiek lakcímkártyájukkal igazolhatják.

A szabálysértőket a rendőrség 150 ezer forintig terjedő bírsággal sújthatja - tartalmazza a kommüniké.

MSZP: legyen ingyenes a tömegközlekedés szmogriadó idején!
A fővárosi MSZP azt kezdeményezi, hogy szmogriadó idejére tegyék ingyenessé a budapesti közösségi közlekedést.

Az ellenzéki párt keddi közleményében felveti, vagy fogadják el a budapesti autók forgalmi engedélyét a közlekedési eszközökön vagy legyen teljesen ingyenes a használat.
Az MSZP szerint ez csak ideiglenes beavatkozás lehet, a valódi feladat a közlekedési fejlesztések felpörgetése, egy modern, 21. századi, valóban hálózatos és fejlett közösségi közlekedési rendszer kiépítése. A szocialisták szerint erre azonban a mai városvezetés láthatóan nem képes.

Korábban a Párbeszéd, a Magyar Liberális Párt és az Együtt is érvelt közleményben amellett, hogy szmogriadó idején   tegyék ingyenessé a tömegközlekedés használatát a fővárosban. 

LMP: Senki sem kezeli a légszennyezettségi helyzetet
Összehívja az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke a testület rendkívüli ülését péntekre a légszennyezettség miatt. 

Sallai R. Benedek keddi sajtótájékoztatóján ezt azzal indokolta: választ kívánnak kapni arra, miért nem kezeli senki a kialakult helyzetet. Napközben, a legnagyobb szennyezettség idején miért mehetnek ki az iskolások az utcára, miért nem osztogatnak maszkokat? - kérdezte.
A politikus szerint a Fidesz-KDNP-nek a magyar emberek egészsége nem fontos annyira, mint a saját hatalomtechnikai eszközei. Emlékeztetett: pártja hiába nyújtotta be a többi között a belső égésű motorok kivezetésének stratégiáját országgyűlési határozatként, vagy szorgalmazták a lakóházak energetikai korszerűsítését. 
A kormányzatnak támogatást kellene nyújtania a közszolgálatban lévő járművek cseréjére, a tömegközlekedési eszközök vagy a kukásautók korszerűsítésére, mert ez hozna valódi eredményt, ezzel szemben a kormány csak annyit ért el, hogy egy tipikus nagyvárosi problémát kiterjesztett a falvakra is - értékelt Sallai R. Benedek. 
Szerinte a kommunális tüzelésből származó szennyezés 50 százaléka lenne megspórolható megfelelő szigeteléssel és nyílászárókkal, megfelelő fűtési rendszerrel.

Debrecenben javult a helyzet
Debrecenben a szálló por légköri koncentrációjának 24 órás átlagértéke hétfőn egyik mérőállomáson sem haladta meg a riasztási küszöbértéket, de kettőn meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket. A város polgármestere ezért megszüntette a szmogriadó riasztási fokozatát és elrendelte a tájékoztatási fokozatot - tudatta az önkormányzat sajtóirodája kedden.
A szállópor-szennyezettség éjszaka a legmagasabb, ezért az esti és reggeli órákban lehetőleg kerülni kell a szabadban végzett megterhelő fizikai munkát és a sportolást. Továbbra is kérnek mindenkit, hogy kerülje a személygépjárművek (főként a dízelüzeműek) használatát, lehetőség szerint utazzon tömegközlekedéssel, kerékpárral vagy gyalogosan. Debrecenben továbbra is tilos a tűzgyújtás a szabadban.

Reklám