Nem akarják elperelni az Esterházy-kincseket

A hercegi alapítvány csak új szerződést kíván

Kultúra
  • 2019.01.19. - 00:21

Bár a magyar sajtó egy részében az jelent meg az elmúlt napokban, hogy az ausztriai Esterházy Alapítvány elperelné a magyar államnál letétben lévő úgynevezett Esterházy-kincseket, a szervezet egyik vezetője az osztrák közmédia tudósítása alapján nem erről beszélt a minap.

Karl Wessely az ORF burgenlandi portálja szerint csak annyit közölt, hogy a jelentős értékű műgyűjteményről új megállapodást szeretnének, de továbbra is letétben hagynák. Az alapítvány ugyanis kifogásolja, hogy a tárgyak egy nagy részét a fertődi Esterházy-kastélyba szállíttatta a kormányzat az Iparművészeti Múzeumból, és mivel nem készült el az ottani kiállítás, továbbra sem kutathatók és láthatók a kincsek, holott ezzel a szándékkal hagyták Magyarországon. A Fővárosi Törvényszékhez azért nyújtott be keresetet az alapítvány, mert szeretnék, ha a gyűjtemény darabjai visszakerülnének az Iparművészeti Múzeumba, valamint ha a tulajdonjogot a régi letéti szerződés helyett új dokumentumban világosabban lefektetnék. Wessely szerint ők optimisták, és a következő tárgyalási forduló február 22-én lesz tájékoztatása szerint. Az évszázadok alatt a hercegi család által összegyűjtött műkincskollekciót – például tálak, serlegek, textilek, ékszerek és díszfegyverek – száz éve kettébontotta a família, az értékesebb része Budapestre került. A később az Iparművészeti Múzeumban elhelyezett tárgyakat a második világháború alatt a család várbeli palotájába vitték, itt az ostromban megsérültek, évtizedek alatt restaurálták őket. A kormányzat néhány éve vitette át egy részüket Fertődre.

Reklám