Negyvenöt éve történt a túszdráma a müncheni nyári játékokon

Olimpia

Sport
  • 2017.09.06. - 00:15

Brutális támadás érte 1972 szeptember ötödikén az izraeli küldöttség szálláshelyét a müncheni olimpiai faluban. A Fekete Szeptember elnevezésű palesztin terrorszervezet tizenegy izraelit ejtett túszul: öt sportolót, négy edzőt és két játékvezető-sportbírót. Ketten közülük azonnal meghaltak.

Az NSZK vezető politikusai visszautasították az izraeliek ajánlatát, akik különleges túszmentőik bevonását javasolták. A terroristák 232, izraeli börtönben lévő fogoly, valamint két hírhedt német és egy japán terrorista szabadon engedését követelték. Végül a német biztonsági erők másnap hajnalban a repülőtéren tűzharcba keveredtek a túszejtőkkel, s kettőt kivételével, mindegyiket lelőtték. A kilenc izraeli túsz és egy rendőr is meghalt. A két túszejtő palesztint, aki túlélte a túszdrámát, az izraeli titkosszolgálat később kivégezte. Akkor, szeptember hatodikán nyolcvanezer néző és 3000 sportoló részvételével megemlékezést tartottak az olimpiai stadionban. Avery Brundage, a NOB akkori elnöke bejelentette, a játékokat folytatni kell. Este, ugyanabban a stadionban lejátszották a Magyarország–NSZK labdarúgó-mérkőzést (2–2).

Reklám