Nagy mennyiségű selejt érkezett Magyarországra tavaly

A veszélyes termékek nagy része ruha és játék volt

Krónika
  • 2016.04.27. - 11:21

Magyarország 238 riasztást küldött veszélyes, vagy azonosítatlan termékek miatt az Európai Unió gyorsriasztási rendszerébe (Rapex) tavaly – közölte a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH). A káros árucikkek egy jelentős része játék, amelynek közel kétharmada Kínából érkezik.  

veszélyes játékok576x356
A 2003 óta működő Rapex (Rapid Exchange of Information - Közösségi Gyors Tájékoztatási Rendszer) a nem élelmiszer jellegű veszélyes termékek európai riasztási rendszere. A szervezet 31 országot tömörít, amelyben Magyarország a legtöbb bejelentést továbbító államok közé tartozik.

A magyar kezdeményezésű, súlyosnak minősülő 195 riasztás csaknem 50 százalékát ruházati, 21,5 százalékát villamossági, 16 százalékát pedig játékok és gyermekeknek szánt termékek tették ki. A problémás gyártmányok leggyakoribb forrása Kína, innen érkezik a kockázatos árucikkek közel kétharmada.

A legnagyobb kockázatot a kémiai veszélyt jelentő tiltott anyagok használata, illetve a sérülés, a fojtás, az áramütés, az égési sérülés és a fulladás veszélye okozta – derül ki a fogyasztóvédelmi hatóság közleményéből.

Tavaly összesen 2072 riasztást vettek nyilvántartásba a Rapex rendszerében. Amikor valamelyik tagállam riasztást indít, a többi ország is ki tudja szűrni az érintett termékeket a saját piacán, és reagálhat az eredeti riasztásra – tájékoztatott a hatóság.

A Magyarország által küldött riasztások száma csak eggyel kevesebb, mint az első helyen végzett Spanyolországé.

forrás: mti/pénzcentrum.hu/nfh.hu

Reklám