A szövetkezeteket 21. századivá kell tenni, és segíteni kell a kis közösségeket abban, hogy a jelenkori kihívásokra válaszokat találjanak – mondta tegnap Nagy István agrárminiszter a Hangyaszövetkezetek Együttműködésének rendezvényén Budapesten.

A miniszter a Hangya alapításának 120. és újraalapításának húszéves jubileumi rendezvényén elmondta, hogy a vidék sikerességének záloga az összefogás, ezért fontos a szövetkezetek támogatása. Felhívta a figyelmet, hogy a Hangya nemcsak 120 éves múlttal rendelkezik, hanem jövő is vár rá. Kiemelte, hogy Magyarországon 2015 vége óta több mint száz újonnan alakult, több ezer taggal rendelkező szövetkezet kérte termelői csoportként elismerését, ugyanakkor ez a szám még mindig alacsony. A rendszerváltás előtti és az azt követő negatív tapasztalatok nem segítették a szerveződések újjáalakulását, megalakulását – fejtette ki. Arról is beszélt, hogy a termelői csoportok jogi hátterét rendelet biztosítja. Csaknem az összes ágazatot lefedő csoportban van lehetőség termelői szerveződés létrehozására. Nagy István szerint egyedül a termelői csoportokba tömörülés nyújthat biztosítékot a gazdálkodók hosszú távú fennmaradására, ahogyan arra is, hogy a piacokon, a boltok polcain a vásárlók jó minőségű magyar élelmiszereket találjanak. Így biztosan tudható, hogy importáru helyett a jövőben is magyar étel kerül a hazai asztalokra. Magyarország és Európa jövője ezekben a kis közösségekben rejlik, ezért támogatni kell őket abban, hogy a belőlük származó erő gazdasági erővé alakuljon – tette hozzá.



