Minden korábbinál jobb évet várnak a Balatonnál

A szakácsok és a pincérek átlagban 250-500, a szobaasszonyok 180-220 ezer, a mosogatók pedig átlagban kétszázezer forint körüli fizetést kereshetnek havonta a magyar tengernél

Gazdaság
  • 2018.06.11. - 00:36

A balatoni vállalkozások minden korábbinál sikeresebb szezonra számítanak, annak ellenére, hogy sok negatív hír látott napvilágot a munkaerőhiányról és a magas árakról – mondta lapunknak Hoffmann Henrik, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke.

Hoffmann Henrik 20180611
Hoffmann Henrik: A cél a négy évszakos turizmus megteremtése a tó mentén (Fotó: MH)

Az első három hónap statisztikai adatai alapján csaknem húszszázalékos növekedés történt a vendégéjszakák számát illetően a Balatonnál, a tavalyi évhez viszonyítva. Az átlagosnál kedvezőbb időjárás miatt korábban beköszöntött nyári szezon és a szokásosnál nagyobb számú hosszú hétvégének köszönhetően nagyon jó év várható – jelentette ki Hoffmann Henrik, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke. A munkaerőhiány azonban nehezíti picit a helyzetet, amelyet az magyaráz, hogy a szezon kezdetén jelentős számú üzlet nyitott meg egyszerre. Ez átmeneti munkaerőhiányt okoz ugyan a piacon, de idővel minden vállalkozás megtalálja a szükséges számú munkavállalót – vélekedett az elnök. Mint mondta, az országosan jellemző szakemberhiányt orvosolandó, szükség van kreatív megoldásokra is. Ilyen például bizonyos munkafolyamatok szétbontása, hiszen egyszerűbb feladatokat betanított munkásokkal is el lehet végeztetni, míg a képzettséget igénylő munkák megmaradnak a szakembereknek.

A milliós balatoni fizetésekről keringő hírekre úgy reagált, hogy annyit nem, de még félmil­liót is csak kevés helyen lehet keresni. Mint mondta, az utóbbi három esztendőben évente tíz-húsz százalékos bérnövekedés történt a vendéglátó- és szállodaiparban, a béremelés forrásául az általános forgalmi adó csökkentése szolgált. Ma másfélszer annyit lehet keresni a Balatonnál, mint néhány éve, s ezzel a fizetések elérték a nyugat-euró­pai bérek majd hetven százalékát. Ez a lélektani határ, amely ahhoz szükséges, hogy a szakmunkások már ne induljanak el külföldre dolgozni – fogalmazott. Kérdésünkre, hogy szakmánként mire számíthatnak a vendéglátóiparban dolgozók, elmondta, a szakácsok és a pincérek átlagban 250-500 ezer, a szobaasszonyok 180-220 ezer, a mosogatók pedig átlagban kétszázezer forint körüli fizetést vihetnek haza havonta, hozzátéve, ezek a bérek elsősorban a nyári szezonra vonatkoznak.

Gőzerővel zajlik a Balaton infrastrukturális fejlesztése is, amelynek forrásául a kormány 370 milliárd forintos fejlesztési csomagja szolgál – emelte ki Hoffmann Henrik. Hozzátette, ebből készülhetnek el például a 71-es út és 76-os út hamarosan megépülő csomópontjai vagy az északi vasútvonal villamosítása Balatonfüredig. A Kisfaludy szálláshelyfejlesztési programra benyújtott pályázatok elbírálása jelenleg is zajlik, amelyeknek eredményeként a következő másfél-két évben számos szállodával és panzióval bővülhet a szálláshelykínálat. Várhatóan az idén megjelennek még a vendéglátóhelyeket megcélzó fejlesztési pályázatok is – jelezte. A Balaton ma már „szuper termék”, az egyik legjobb európai üdülőhely. Olyan komplex turisztikai élmény, ami itt szerezhető, kevés helyen érhető el Magyarországon, de még Közép-Európában is – hangsúlyozta a szakember. Mint mondta, sokat fejlődtek a települések, szolgáltatások, rengeteg a kulturális program, fesztivál a tó körül.

Lapunk kérdésére, hogy tényleg megfizethetetlenek-e a balatoni árak, úgy reagált, a nyugat-európai turisztikai célpontokhoz, például a francia Riviérához hasonlóan, a térségen belül településenként nálunk is nagyon különböző árakkal találkozhat az utazó. A szakember szerint az olcsóbb szállást és kedvezőbb árú szolgáltatásokat kínáló települések mellett itt is egyre inkább kialakulnak majd a nagyobb presztízsű városok, amelyek komplexebb, magasabb szintű szolgáltatást nyújthatnak, cserébe viszont drágábbak, ezért nem mindenki számára lesznek elérhetőek.

A Balatoni Turizmus Szövetség a négy évszakos turizmus megteremtésében érdekelt, azaz, hogy a régió egész évben működő és vonzó turisztikai élményt tudjon nyújtani – hangsúlyozta az elnök. Mint mondta, a magyar utazók évente többször, rövid időre érkeznek pihenni, a cél, hogy ezt az átlagban háromnapos tartózkodást sikerüljön meghosszabbítani. Egyelőre négy vendégből három magyar, külföldiek szinte kizárólag a nyári szezonban érkeznek a tóhoz, a fejlesztéseknek köszönhetően azonban a következő évekre áttörés várható ilyen téren – jelezte. Szerinte ez főként annak köszönhető, hogy a Balaton turisztikai termékként egyre magasabb minőséget képvisel, szórakoztatóbb, több élmény szerezhető, ugyanakkor annak is, hogy a települések immár nem egyenként, olykor egymással versenyezve népszerűsítik magukat, hanem térségenként. A Balaton pedig olyan nagyságrendű termék, amely méretével, programkínálatával már a külföldi turistákat is ide tudja csábítani.


Átfogó vendéglátóipar-program indulna

Több évvel ezelőtt jeleztük, hogy jelentős munkaerőhiány várható az ágazatban, ahogyan azt is, hogy ennek rendezése többéves folyamat lehet – fogalmazott lapunknak Böröcz Lajos, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének főtitkára, akit a balatoni munkaerőhiányról kérdeztünk. Szerinte ennek oka, hogy a hazai szakmunkások jelentős része külföldön vállal munkát, de csökkent a szakképzés iránt érdeklődő fiatal felnőttek, diákok száma is. Hazánk a korábbi áfaszint miatt komoly versenyhátrányban volt a környező országokkal szemben, ám a helyzet az utóbbi évek kormányzati lépéseinek, így az áfa és a bérjárulék csökkentésének köszönhetően javult – hangsúlyozta. Idei újdonság, hogy a Pénzügyminisztérium által meghirdetett diákmunkaprogramban a területi, települési önkormányzatok és az önkormányzati fenntartású intézmények mellett a mezőgazdaság és vendéglátás területén működő vállalkozások esetében is támogatható a diákok foglalkoztatása – emelte ki. A munkaerő­-
hiányra gyógyír lehet a munkásszállások építése is, amelyet már tavaly elkezdtek a vállalkozások. Az építőiparhoz hasonló, az ágazatot támogató önálló program még nem indult el ugyan, de úgy tudni, tervben van – mondta.

Reklám