Hagyományos katonai pompával ünnepelték meg szombaton Londonban a 92 esztendős II. Erzsébet királynő "hivatalos" születésnapját.

A Trooping the Colour ceremóniája annak a régi katonai gyakorlatnak a stilizált felidézése, amellyel az egyes alakulatok zászlait és jelképeit, vagyis színeit (colour) rendszeresen végighordozták a katonák (troops) előtt, hogy azok a csata zűrzavarában is könnyen felismerhessék, mely színek alatt kell szükség esetén gyülekezniük.
II. Erzsébet királynő 66. alkalommal vett részt ezen az ünnepségen; ez rekord az angol-brit monarchia történetében. Először 1951-ben volt jelen a Trooping the Colour rendezvényén, akkor még hercegnőként, nagybeteg édesapja, VI. György király képviseletében. A következő évben már királynőként őt köszöntötték a felvonuló díszalakulatok, és az uralkodó azóta mindig jelen volt a ceremónián. A rendezvényt 1955-ben, az akkori országos vasutassztrájk miatt törölték.
II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburghi herceg - aki vasárnap ünnepli 97. születésnapját - az angol-brit monarchia eddigi legidősebb uralkodói házaspárja. A királynő az uralkodás nagy-britanniai hosszúsági rekordját már 2015. szeptember 9-én megdöntötte, 63 évet, hét hónapot és három napot eltöltve addig a trónon, átadva saját üknagymamája, Viktória királynő rekordját a történelemnek.
Néhány nappal a szombati ceremónia előtt újabb jeles évforduló adott alkalmat ünneplésre: e hónap elején volt 65 éve, hogy II. Erzsébet királynőt - csaknem másfél évvel trónra lépése után, 1953. június 2-án - a londoni Westminster apátságban megkoronázták.
Az uralkodó az idei parádéra a hagyományoknak megfelelően hintón érkezett a Buckingham-palotából a Mall sugárúton a királyi lovas testőrség laktanyájához, amelynek parkjában több mint ezer katona díszszemlével tisztelgett előtte. A királynő ezúttal egyedül utazott hintóján, a szombati ceremónián ugyanis nem vett részt férje, Fülöp herceg, aki már tavaly ősszel visszavonult a hivatalos közszereplésektől. Fülöp néha azóta is megjelenik a nyilvánosság előtt: unokája, Harry herceg május 19-én tartott esküvőjén is jelen volt, de rendszeres hivatalos megjelenéseket már nem vállal.
Először vett részt a királynő hivatalos születésnapi ünnepségén Harry amerikai felesége, Meghan Markle volt színésznő, aki férje oldalán szintén hintóval érkezett a Buckingham-palotából a ceremónia helyszínére. A házaspár az esküvő óta - az uralkodó döntése értelmében - a Sussex hercege, illetve a Sussex hercegnője címet viseli.



