Kövér László: A rendszerváltozás folyamata elevenedik meg Horváth Balázs küzdelmében

Felavatták Veszprémben a rendszerváltás utáni első hazai belügyminiszter emlékművét

Belföld
  • 2017.05.23. - 12:42

Horváth Balázs sorsában és politikai küzdelmeiben megelevenedik a rendszerváltozás folyamata - fogalmazott az Országgyűlés elnöke kedden Veszprémben a rendszerváltás utáni első hazai belügyminiszter emlékművének avatásán.

horváth balázs
Fotók: MTI/Bodnár Boglárka 
A házelnök arról is beszélt: a szabadság és a rend eszménye Horváth Balázs számára nem egymást kizáró, hanem egymást kiegészítő fogalmak voltak. "Nemzeti szabadelvű" politikusnak tartotta magát, éppen ezért fájlalta, hogy a magyar szabadságeszmére épülő szabadelvűséget "liberalizmus néven túszul ejtették Magyarországon" - mondta

Kövér László szerint Horváth Balázs tisztánlátását igazolja egy 1998 novemberi törvénymódosításhoz fűzött gondolata is a parlamenti jegyzőkönyvből. "Az nem vitás, hogy századunk végének egyik társadalmi tragédiája az a fantasztikus migráció, amelynek kiváltképp mi, Közép-Európában élők ki vagyunk itt téve. Egész Európán egy kétirányú migrációs nyomás van: a déli, amely Franciaországot a Maghreb-államok felől fenyegeti és egy balkáni, délkeleti, amelynek az ütközőpontja viszont Magyarország" - idézte a politikust az Országgyűlés elnöke.

A Horváth Balázst ábrázoló domborművet, melyen a "Hazámért" felirat olvasható, Kövér László és Latorczai János, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) városi elnöke leplezte le. Hatala Péter alkotását a Veszprém a Kereszténységért Alapítvány és a KDNP Veszprém városi szervezete állíttatta a vár bejárata előtt. 

Horváth Balázs (1942-2006) Antall József miniszterelnök kormányában az első rendszerváltás utáni hazai belügyminiszter volt. Az 1990 decemberi taxisblokád után lemondott, később 1990-1991 közt a határon túli magyarokkal foglalkozó tárca nélküli miniszteri, 1991-1993 közt a sportirányításért, valamint az Országgyűlés és a kormány közötti kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszteri posztot töltötte be. 
Horváth Balázs 1998-tól minden országgyűlési választáson egyéni mandátumot szerzett előbb az MDF majd a Fidesz színeiben. A politikus 1998-2004 közt az MDF parlamenti frakcióvezető-helyettese, 2002-től haláláig a Veszprém Megyei Közgyűlés tagja volt. Alapító tagja volt a Lakitelek-munkacsoportból keletkezett Nemzeti Fórum Egyesületnek.

Reklám