Az európai béke, a szabadság és az együttműködés előmozdításáért adományozott Nemzetközi Adalbert-díjat Kónya Imre egykori magyar belügyminiszternek ítélte a prágai Szent Adalbert nevét viselő alapítvány.

A 2017. évi díjat június 10-én adják át - tudatta az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében a németországi Krefeld-székhelyű alapítvány.
Megjelent Kónya Imre visszaemlékezés-kötete
Megjelent Kónya Imre visszaemlékezés-kötete a rendszerváltásról és az azt követő időszakról. A könyvet, amelynek címe .és az ünnep mindig elmarad?, szerdán este mutatták be Budapesten.
A könyvbemutatón Kónya Imre hangsúlyozta, hogy nem történelemkönyvet és nem is legendáriumot akart írni, hanem hús-vér emberekről szóló történeteket.
"Úgy gondoltam - fogalmazott az egykori politikus -, hogy ezzel tudom közel hozni az emberekhez azt az időszakot, amelyet én a magyar történelem kiemelkedő időszaknak tartok, de amely korszakot az emberek nagyon negatívan értékelnek."
Hozzátette: az emberek az alapján ítélik meg a rendszerváltást, ahova vezetett, a könyv viszont azt akarja megmutatni, amiből kiindult. A rendszerváltozás szereplői ugyanis - a gyakori vádakkal szemben - nem a történelem bábjai voltak, hanem olyan emberek, akik egytől egyig tenni akartak és tettek is a változásokért.
Az alapítvány közleménye kiemeli: Kónya Imre jogi tanulmányainak befejezését követően az Eötvös Loránd Tudományegyetemen dolgozott, majd 1988-ban megalapította a Független Jogász Fórumot, amelynek a rákövetkező évben a vezetője lett.
Ebben a minőségében az Ellenzéki Kerekasztal üléseinek moderátora volt; 1989-ben ő adta le a szervezet politikai szándéknyilatkozatát, ennek következményeként tárgyaltak az alkotmány módosításáról - olvasható a közleményben.
Kónya Imre a magyarországi rendszerváltás folyamatának "döntő alapját alkotta meg" - fogalmaz az alapítvány, hozzátéve, a Magyar Demokrata Fórum (MDF) frakcióvezetőjeként "biztosította az Országgyűlésben a kormányzati munka stabil hátterét", ezáltal Antall József miniszterelnök egyik legfontosabb munkatársa volt.
A Boross Péter vezette kormány belügyminisztereként (1993-1994) "egy különlegesen súlyos belpolitikai helyzetben támogatta a közigazgatás újjáépítését" - írták, kitérve arra is, hogy Kónya Imre "egyike azon keveseknek", akik Antall József demokratikus örökségének hiteles gondozói és képviselői. Az alapítvány utalt arra, hogy Antall Józsefet 1996-ban posztumusz kitüntették az Adalbert-díjjal.
A közlemény szerint a korábbi belügyminiszter "munkásságának inspirálója a Prágai Szent Adalbert (956-997) drámai életútjára való emlékezet".
Az Adalbert Alapítvány a díjat minden évben olyan személyiségeknek ítéli oda, akik "kimagasló mértékben hozzájárultak egész Európa integrációjához, valamint kiváló munkájukkal segítették a nyugat- és közép-európai nemzetek közötti jószomszédi viszony ápolását és elmélyítését".
Az eddigi kitüntetettek többségében külföldiek, közöttük van Göncz Árpád néhai magyar köztársasági elnök is - olvasható a közleményben.



