A járművekbe szerelt útdíjhasználatos és fizetést mérő eszközök 831 millió megtett kilométert regisztráltak a megtett úttal arányos elektronikus útdíjfizetési rendszer bevezetése óta. A hazai fizetős úthálózatból az M1-es autópálya bizonyult a legkihasználtabbnak.
A hónap elejéig már több mint harmincötezer fedélzeti úthasználatmérőt regisztráltak az elmúlt öt év alatt, és használnak napi szinten útdíjbevallásra. Az elektronikus útdíjrendszer indulása óta a szélvédők alatt megbúvó OBU-eszközeink összesen 831 millió megtett kilométert regisztráltak már, ami nagyságrendileg több mint húszezerszer nagyobb a Föld kerületénél, és több mint duplája a Föld–Hold távolságnak – közölte Farkas Károly, az útdíjbevallási rendszereket működtető és telepítő i-Cell Kft. operatív igazgatója.
A nyomvonalrögzítők adatainak ötéves összesítéseiből kiderült az is, hogy a sofőrök a hazai úthálózatból legtöbbször az M1-es autópályát vették igénybe – évente csaknem 12,5 milliószor, a második és harmadik leggyakrabban használt M0-st és M5-öst pedig ehhez képest csupán 5,25 és 5,23 millió alkalommal vették igénybe. A járművezetők összesen 638 millió alkalommal használtak díjköteles útszakaszokat, ami szintén óriási szám a Magyarországon útdíjköteles ötszáz kilométernyi autópálya, autóút és főút összhosszához képest.
A cég összesítése szerint az útdíjköteles szakaszok hossza száz méter és öt kilométer között változik. A felhasználók körében a hegyeshalomi határátkelő örvendett a legnagyobb népszerűségnek, az északnyugati szakasznál a fedélzeti készülékek közel kétmilliószor regisztráltak kilépést – mutatott rá Farkas Károly.
Az elmúlt évek során többszöri szoftverfrissítéssel ellátott OBU fedélzeti készülék nemcsak hang-, hanem fényjelzésekkel is képes kommunikálni, amelynek nagy hasznát vették a járművezetők.
A felvillanó LED-visszajelzők nem kevesebb mint két és félmilliószor figyelmeztették már a sofőröket, amellyel el tudták kerülni a kisebb-nagyobb útdíjbírságok többségét.
Farkas Károly szerint az induláshoz képest a sofőrök egyre magabiztosabban kezelik a készülékeiket, miközben kialakult az eszköz rutinszerű használata is. Az e-útdíj indulása óta az útdíjbírságok megelőzésével kapcsolatos tájékoztatásra is hangsúlyt fektettek, az eszköz honlapján oktatóvideók érhetők el, és bővítik az ügyfélszolgálat és call center online és telefonos kapacitását, valamint a készülékek gyártási és szervizhátterét.



