A vasárnap zárult Országos Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kiállításon (OMÉK) leginkább a tájegységek, régiók bemutatkozására koncentráltak, ugyanis a helyi termékeket egyre inkább keresik a hazai fogyasztók.
Faragó Péter, az OMÉK-et szervező Magyar Turizmus (MT) Zrt. vezérigazgatója azt emelte ki: a turizmus számára az agrárium stabil, egyedi és mással nem pótolható alapot biztosít, az agrárium számára pedig a turizmus új piacokat és kitörési pontot nyújt. Lipcsey György, az MT Zrt. agrármarketing vezérigazgató-helyettese elmondta: ebben az évben a vásárt 426 iskoláscsoport látogatta meg, több mint harminc szakmai rendezvényt és több száz látogatói programot rendeztek a szervezők.
Az OMÉK közönségdíját az élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó Bagya Farkas Kft., valamint Szabó Karola szalmafonó kapta. Az OMÉK miniszteri nagydíját az Igazi Csíki Sör készítője, a Lixid Project elnevezésű cég nyerte. Miniszteri különdíjat kaptak az Oroszhegyi szilvapálinka készítői, Péter Pál és Ambrus Levente. Ötvennégyen kapták meg a Magyarország legszebb konyhakertjéért járó elismerést, a díjakat a földművelésügyi miniszter és Kovács Szilvia, Karcag alpolgármestere adta át. Helyi gasztronómiára alapozott kínálatával a Mecsek Zöldút Egyesület nyerte a „Magyarország legízletesebb vendégváró úti célja” díjat. A fehérborok országkóstolójáról Horkay András, az Országos Borszakértői Bizottság elnöke elmondta: 550 fehérbort küldtek be a borászok, és több mint 350 tétel vörösborról is véleményt mondanak a bírálók.



